همکاری موسسۀ Wyss و شرکت ReWalk Robotics : آیا روند جدیدی در حال شکل‌گیری است؟

موسسۀ Wyss و شرکت ReWalk Robotics با یکدیگر همکاری می‌کنند.

در تاریخ هفدهم می ۲۰۱۶ موسسۀ Wyss از دانشگاه هارواد  و شرکت ReWalk Robotics اعلام کردند با همکاری یکدیگر یک اسکلت بیرونی برای بیماران با قابلیت حرکت محدود توسعه می‌دهند. این اسکلت بیرونی منعطف در درجۀ نخست برای بیماران تحت توانبخشی به دلیل سکتۀ مغزی یا اسکلروز چندگانه (MS) بکار گرفته خواهد شد. همچنین برنامه‌هایی برای توسعۀ لباس بیرونی Wyss به عنوان دستگاه توان‌افزای عمومی و دستگاه کمکی پزشکی متحرک وجود دارد.

موسسۀ Wyss دانشگاه هاروارد مدتی است که تحت نظر دکتر کانر والش، اسکلت‌های بیرونی منعطف را که به عنوان لباس بیرونی نیز شناخته می‌شوند توسعه می‌دهد. از نقطه نظر طراحی، در لباس بیرونی Wyss تمام باتری‌ها و موتورها را به دور کمر، جایی که حمل آنها آسان‌تر است منتقل شده‌اند. قابل تصور است که بسته شدن موتورها و دیگر اجزای سنگین دور زانو یا مچ پا حمل آنها را سخت‌تر خواهد کرد. با هر گامی که به جلو برداشته می‌شود باید وزن این اجزاء نیز به جلو حمل شود. وجود تمام اجزاء سنگین در کمر، میزان سوخت و ساز بدن را نیز کاهش می‌دهد. نیرو تولید شده توسط این موتورها توسط انواعی از مواد متعطف به پاها منتقل می‌شود.

این همکاری میان موسسۀ Wyss  و شرکت ReWalk Robotics توسط دفتر توسعه و فناوری دانشگاه هاروارد شکل گرفته است که شامل یک مجوز برای مالکیت معنوی و بودجه برای پژوهش‌های آینده در این شرکت می‌شود. همچنین بنیاد ملی علوم آمریکا، رقابت‌های Harvard University Star Family Challenge و همچنین آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفتۀ آمریکا (DARPA) نیز روی لباس بیرونی Wyss سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

مراکز آموزشی ReWalk Robotics

مراکز آموزشی ReWalk Robotics

همچنین موسسۀ Wyss به دانش تجاری ReWalk در زمینۀ ارائه یک اسکلت بیرونی به بازار دسترسی خواهد داشت. در حال حاضر ReWalk دفاتری در آمریکا، آلمان و اسرائیل دارد. همچنین ReWalk شبکۀ قابل توجهی از مراکز آموزشی در سرتاسر جهان دارد. با وجود تجربۀ تجاری و شبکۀ بین‌المللی ReWalk، لباس بیرونی Wyss بیش از گذشته دیده و آزمایش خواهد شد.

اگر به نظر می‌رسد که این همکاری یک معاملۀ یک طرفه است، به شما اطمینان می‌دهیم که اینگونه نیست. با تصاحب شرکت Interactive Motion Technologies توسط Bionik Laboratories (IMT) در حال حاضر ReWalk تنها شرکت بزرگ اسکلت بیرونی باقی‌مانده با تنها یک خط تولید است. شرکت Bionik Laboratories که اسکلت بیرونی پایین‌تنۀ ARKE را توسعه می‌دهد اکنون دارای نمونه‌‌کارهای دستگاه‌های توانبخشی بالا تنه است. در حال حاضر Ekso Bionics روی سه محصول کار می‌کند: اسکلت بیرونی توانبخشی برقی، اسکلت بیرونی غیرفعال برای کار و صنعت و یک اسکلت بیرونی منعطف برای ارتش. شرکت CYBERDYNE در حال کار روی اسکلت‌های بیرونی برقی برای توانبخشی، کمک حرکتی و کار و صنعت است. صدور مجوز مالکیت معنوی لباس بیرونی Wyss، دهه‌ها پژوهش در زمینۀ فناوری اسکلت‌های بیرونی منعطف و تنوعی را که بسیاری از بازیگران بزرگ این صنعت در اختیار دارند برای ReWalk به ارمغان می‌آورد.

آیا این روند در حال همه‌گیر شدن است؟

در دسامبر ۲۰۱۵، Ekso Bionics شرکت Equipoise سازندۀ بازوی فنری را که برای بلندکردن اجسام سنگین به کار گرفته می‌شود تصاحب کرد. همانطور که پیشتر نیز اشاره شد شرکت Bionik Laboratories در مارس ۲۰۱۶ شرکت IMT را تصاحب کرد و حال در ماه می ۲۰۱۶ موسسۀ Wyss همکاری خود را با ReWalk Robotics آغاز کرد. آیا این اتفاقات تصادفی است یا شاهد آغاز تحکیم صنعت اسکلت بیرونی هستیم؟

منبع: exoskeletonreport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *