چاپ سه‌بعدی آثار هنری معروف برای نابینایان

sculpture of the Mona Lisa

برای قرن‌ها، نابینایان لبخند پرآوازه مونالیزا را از دست داده‌اند. اکنون آنها می‌توانند این شاهکار را با یاری قالب ریزی سه‌بعدی تجربه کنند.

نوآوری Unseen Art امیدوار است تا نسخه چاپ سه‌بعدی از آثار معروف را بسازد، مانند این مجسمۀ مونالیزا که به دست مجسمه‌ساز Caroline Delen برای افراد دارای اختلال بینایی، و از گچ ساخته شده است.

گروه Unseen Art امیدوار است تا در صورت موفقیت کمپین جذب کمک‌های مالی آنها در Indiegogo، تارنمایی را ایجاد کنند تا هنرمندان آثار خود را روی آن بارگذاری نمایند. قالب‌های آنلاین برای افراد دارای چاپگر سه بعدی به صورت آنلاین در دسترس خواهد بود.

از این پس افراد دارای اختلال بینایی می‌توانند نقاشی‌ها را «بخوانند».

sculpture of the Mona Lisa

برای ساخت الگو، هنرمندان با اسکن یا تصویربرداری وضوح بالا از نقاشی آغاز می‌کنند. سپس آنها نرم‌افزار ۳D Art را برای تفسیر اثر هنری بکار می‌گیرند تا مطمئن شوند که درک آن با لمس کردن آسان باشد. Dillon می‌گوید: «برای برجسته کردن احساس نقاشی ممکن است برخی از جزئیات جلو آورده شده و برخی ساده‌تر شوند».

به نظر می‌رسد این روند کارآمد است. دستکم به گفتۀ Riikka Hänninen، یک بانوی نابینای مادرزاد که مجسمه‌ای از مونا لیزا را آزموده است. هنگامی که او برای اولین بار نقاشی را لمس می‌کند می‌گوید: «واقعا به نظر نمی‌رسد او زیبا باشد یا هر چیز دیگری. اما من معمولا از روی زیبایی چهره افراد در موردشان قضاوت نمی‌کنم».

منبع:  techinsider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *