نمایشگر پوشیدنی دیجیتال که روی پوست می‌چسبد

نمایشگر پوشیدنی دیجیتال که روی پوست می‌چسبد.

روشن است که ساعت‌های هوشمند و دستبندهای سلامتی بعد از پیمودن راهی طولانی در نهایت راحت‌تر شده و به ابزارهای پوشیدنی ظریفی مجهز به نمایشگر پوشیدنی بدل خواهند شد مانند خال‌کوبی‌های موقتی که به سختی متوجه آنها خواهید شد چرا که همراه با پوست شما کش آمده و خم می‌شوند. چنین برچسب‌هایی در سال جاری توسط شرکت L’Oreal و دیگران عرضه خواهند شد.

کارهای بسیاری روی حسگرهای انعطاف‌پذیر که بتوانند در این دستگاه‌ها قرار گیرند انجام شده است. در حال حاضر حسگرهای شبه پوستی تجاری فاقد نمایشگر مجزا بوده و از طریق ارتباط با گوشی‌های هوشمند و نرم‌افزارهای روی آنها داده‌ها را ارائه می‌دهند. ولی این کار برای دونده‌ای که می‌خواهد به آسانی ضربان قلب خود را چک کند و یا یک دیابتی که می‌خواهد راحت‌تر و دقیق‌تر و بدون استفاده از ابزارهای پوشیدنی حجیم، سطح قند خون خود را بررسی کند مطلوب نیست.

حال، Tomoyuki Yokota و همکارانش از گروه Someya Group در دانشگاه توکیو اعلام کردند که یک نمایشگر پوشیدنی شبه پوستی توسعه داده‌اند که LED های قرمز، سبز و آبی ساخته شده از پلیمرهای آلی را بکار می‌گیرد. این LED ها با قرارگیری روی بستری با ضخامت چند میکرون، به راحتی روی پوست می‌چسبد. در نمونه اولیه، Yokota نمایشگر را به یک حسگر نوری که نبض و اکسیژن خون را تشخیص می‌دهد متصل کرد.

نمایشگر پوشیدنی دیجیتال که روی پوست می‌چسبد.

قطعه های الکترونیکی پوستی که شامل LEDهای غیرآلی هستند پیش از این در آزمایشگاه نمایش داده شده بود ولی این نخستین پیش نمونه‌ای است که LEDهای ساخته شده از مواد آلی را در یک خال‌کوبی پوشیدنی بکار می‌گیرد. گروه Someya پیش از این قطعه‌های الکترونیکی آلی منعطف را نمایش داده بودند ولی آنها با قرار گیری در معرض هوا به خوبی عمل نمی‌کردند. نسخۀ جدید به لطف مواد پوشاننده که لایه‌های مواد آلی را از مواد غیرآلی جدا می‌کند به خوبی در آب و در معرض هوا کار می‌کند. در حال حاضر این نمایشگرها با عمر تقریبی چند روز آماده تجاری سازی نیستند ولی در آینده عمر آنها می‌تواند به هفته‌ها و ماه‌ها برسد.

در مقایسه با LEDهای غیرآلی، مزیت LEDهای آلی ایجاد آسان دستگاهی با مساحت زیاد است و نقطه ضعف آنها مصرف بیشتر توان و حساسیت بیشتر نسبت به شرایط محیطی مانند دما و رطوبت است.

گروه Someya می‌گوید که بهره گیری از این نوع نمایشگر پوشیدنی در ترکیب با حسگرهای فوق نازک دارای پتانسیل برای تغییر زندگی ماست. دیگر نیازی به حمل دستگاهی خارجی نخواهید داشت کافی است آنها را روی پوست خود بپوشید. این به معنای نظارت بر سلامت برای مدت بیشتر و به نحو دقیق‌تر بوده و دسترسی به داده‌ها برای ورزشکاران آسان‌تر می‌شود.

منبع: spectrum.ieee.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *