اسکلت خارجی Indego تأییدیۀ سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرد

اسکلت خارجی Indego

در حال پوشیدن اسکلت بیرونی Indego

اسکلت خارجی Indego حاصل ده سال توسعه به دست مهندسان دانشگاه Vanderbilt است که سرمایۀ ساخت آن توسط موسسۀ ملی بهداشت کودک و توسعۀ انسانی تأمین شده است. در سال ۲۰۱۲ امتیاز تجاری‌سازی و بازاریابی آن به شرکت Parker Hannifin (که به تازگی فقط Parker نامیده می‌شود) واگذار شد. دستگاه اسکلت خارجی Indego یک اسکلت بیرونی است که با بسته شدن دور تن بیمار کار می‌کند. پاها نیز توسط بند‌هایی از مفصل ران تا زانو و از زانو تا کف پا برای پشتیبانی به دستگاه متصل می‌شوند. موتورهای کنترل شونده با رایانه به عنوان مفاصل زانو و ران عمل می‌کنند. بیماران از عصا برای حفظ تعادل خود استفاده می‌کنند.

اسکلت بیرونی Ekso - اسکلت خارجی Indego

کاربر آزمایشی اسکلت بیرونی Ekso

افزون بر شرکت Parker سازندۀ اسکلت خارجی Indego گروه‌های بین‌المللی سازندۀ اسکلت‌های بیرونی با تأییده‌های گوناگون سازمان غذا و دارو و اتحادیۀ اروپا در حال رشد هستند و در حال حاضر شامل Ekso در آمریکا، Cyberdyne در اروپا و ژاپن، ExoAtlet از روسیه و ReWalk اسرائیلی می‌شوند. شرکت‌های دیگری که در فرآیند دریافت تأییدیه و یا توسعۀ نسخۀ تجاری محصول‌ خود هستند، عبارتند از:

  • اسکلت بیرونی Kinetek ساخت شرکت Wearable Robotics از ایتالیا
  • اسکلت بیرونی ARKE ساخت شرکت Bionik Labs از کانادا
  • اسکلت بیرونی SuitX ساخت شرکت US Bionics از آمریکا
  • اسکلت بیرونی Exosuit ساخت شرکت Rise Robotics از آمریکا
  • اسکلت بیرونی Powersuit ساخت شرکت Medico Robotics از تایلند
  • اسکلت بیرونی Chairless Chair ساخت شرکت Noonee از سوئیس
  • اسکلت بیرونی Wandercraft از فرانسه
  • اسکلت بیرونی Exo-H2 ساخت شرکت TechnAid از اسپانیا
  • دستگاه حرکتی ساخت شرکت REX Bionics از انگلستان

بسیاری از این شرکت‌های نوپا افزون بر تأییدیه‌های FDA و CE به دنبال این هستند که بیمه‌گذاران دستگاه‌های آنها را تحت پوشش خدمات درمانی خود قرار دهند. وزارت بهداشت ژاپن اسکلت بیرونی HAL ساخت شرکت Cyberdyne را به عنوان دستگاهی طبی تأیید کرده است که امکان پرداخت هزینۀ آن توسط سامانۀ بیمۀ سلامت عمومی را فراهم کرده است.

پوشش بیمه

تأییدیه‌های FDA و CE کمک می‌کند تا هیئت‌های بررسی بیمه قوانینی مبنی بر تحت پوشش قرار گرفتن اسکلت‌های بیرونی وضع کنند. اسکلت بیرونی ReWalk نخستین دستگاهی در آمریکا بود که پوشش جبران خسارت یک کارگر را پس از چالش‌ها و بررسی‌های بسیار دریافت کرد. ولی پوشش بیمه سلامت عمومی در تأیید این دستگاه‌ها چه برای کاربری شخصی و چه جلسه‌های توانبخشی تجویز شده توسط دکتر کند عمل می‌کند.

در فوریه سال جاری، که می‌تواند نقطۀ عطف بزرگی برای افراد مبتلا به آسیب‌های نخاعی باشد، یک هیئت بررسی پزشکی تصویب کرد که تأمین کننده بیمه سلامت موظف به فراهم کردن پوشش و پرداخت هزینه برای یک اسکلت بیرونی ReWalk به مبلغ ۶۹۵۰۰ دلار است.

هیئت پزشکی به این نتیجه رسید که اسکلت بیرونی ضروری است چرا که به بیمار اجازه راه رفتن می‌دهد. این تصمیم بیان می‌کند که راه رفتن برای بیمارن آسیب نخاعی جنبۀ زیبایی ندارد و حق آنهاست.

منبع: robohub

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *