بازوی مصنوعی کنترل‌شونده با ذهن ساخته شده از مواد دور ریختنی توسط یک جوشکار

بازوی مصنوعی رباتیک ساخته شده توسط جوشکار اندونزیایی

I Wayan Sumardana که با نام Tawan نیز شناخته شده است جوشکاری سی و پنج ساله از اندونزی است که ادعا می‌کند یک بازوی رباتیک کنترل‌شونده با ذهن ساخته است که در کارهای روزانه به او کمک می‌کند. او این بازو را به تنهایی از مواد دور ریختنی ساخته است. دست چپ او پس از یک سکتۀ مغزی برای مدتی طولانی فلج شده بود و حال که کارهای روزانۀ خود را به کمک این بازوی مصنوعی کنترل‌شونده با ذهن انجام می‌دهد مردم محلی او را مرد آهنین صدا می‌زنند. Wayan این بازوی مصنوعی را بر پایۀ دانش خود از دوران تحصیل به عنوان دانش‌آموز مهندسی خودرو در دبیرستان و از قطعات دوچرخه، سخت‌افزار رایانه و دیگر چیزهای دور ریختنی ساخته است.

به طرز شگفت‌انگیزی او توانسته است بازو را با یک سامانۀ نوارمغزی هماهنگ سازد که سیگنال‌های مغزی را خوانده و بازو را مطابق با آنها حرکت می‌دهد. اکنون انجام کارهای خسته کننده به آسانی توسط او با استفاده از بازوی چپ فلج غیرقابل باور است. او می‌تواند اجسامی با وزن ده کیلوگرم را با این بازو بلند کند و همچنین نیروی مکانیکی برای انجام دیگر کارها نیز توسط بازو فراهم می‌شود.

ولی بکارگیری بازو کار بیشتری روی مغز او تحمیل می‌کند چرا که باید روی کاری که می‌خواهد بازوی رباتیک انجام دهد بسیار تمرکز کند. این کار مانند صحنه‌ای از یک فیلم به نظر می‌رسد که مردی عادی یک بازوی رباتیک ساخته و همه امور از کنترل او خارج می‌شود.

بازوی مصنوعی رباتیک ساخته شده توسط جوشکار اندونزیایی

با این حال، Wayan تا به حال چنین مشکل‌هایی نداشته است و به کمک این بازوی مصنوعی کنترل‌شونده با ذهن می‌تواند از خانوادۀ خود متشکل از همسر و سه فرزندش حمایت کند. در حال حاضر او یک کارگاه در کنار جاده دارد و مردم محلی از دستاوردهای او شگفت‌زده شده‌اند.

بسیاری از منتقدان معتقدند که همه چیز یک فریب است و Wayan دست خود را بدون هیچ پشتیبانی مکانیکی کنترل می‌کند. بدون دانستن حقیقت نمی‌توانیم این امکان را رد کنیم ولی فعلاً فرض خواهیم کرد همه چیز واقعیت دارد و این به خودی خود یک دستاورد باور نکردنی است.

بازوی مصنوعی رباتیک ساخته شده توسط جوشکار اندونزیاییمنبع: damngeeky.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *