تحقیق و توسعه در زمینه کاربرد اسکلت بیرونی برای بیماران دیستروفی عضلانی دوشن

سازمان غیرانتفاعی پروژه والدین دیستروفی عضلانی (PPMD) بودجه‌ای را برای تحقیق و توسعه در زمینه اسکلت بیرونی و ساخت رباتیک پوشیدنی برای حمایت از بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن اختصاص داد. این ربات پوشیدنی استقلال بیماران را برای مدت بیشتری حفظ خواهد کرد.

کمک مالی PPMD به تحقیق و توسعه در زمینه اسکلت بیرونی

سازمان غیرانتفاعی پروژه والدین دیستروفی عضلانی (PPMD) 600،۰۰۰ دلار کمک مالی را به مؤسسه فناوری نیوجرسی و فناوری‌های Talem اعطا کرد. این کمک مالی بر روی یک مطالعه دو ساله در مورد طولانی کردن استقلال کودکان و بزرگسالان مبتلا به دیستروفی عضلانی دوشن متمرکز شده است. مقاله کامل را می‌توانید در تارنمای EurekAlert مشاهده کنید.

دیستروفی عضلانی دوشن چیست؟

دیستروفی عضلانی دوشن به علت عدم وجود پروتئین دیستروفین بوجود می‌آید. دیستروفین یک پروتئین است که از سلول‌های عضلانی در مقابل سایش و از هم گسیختگی طبیعی محافظت می‌کند. این بیماری در درجه اول در پسران یافت می‌شود و نشانه‌های آن در اوایل دوران کودکی ظاهر می‌شود. عدم وجود این پروتئین موجب تخریب و از دست دادن عملکرد پاها و سپس دست‌ها می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به این تارنما، MDA.org مراجعه کنید.

راهکارهای مقابله با دیستروفی عضلانی دوشن

هنگامی که دیستروفی عضلانی دوشن آغاز می‌شود، افراد مبتلا توانایی راه رفتن را از دست می‌دهند. برای مقابله باید از صندلی چرخدار و پس از مدتی از یک صندلی چرخدار برقی استفاده کنند. با این حال، شرایط همچنان به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و دست‌ها بیش از حد ضعیف می‌شوند. استفاده از قاب ثابت کمکی (متصل به صندلی چرخدار) و اسکلت بیرونی بالاتنه می‌تواند توانایی استفاده از دست‌ها را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.

این راهکار چگونه اجرا خواهد شد؟

این مطالعه حمایت شده، یک راهکار دو مرحله‌ای یا مدولار را پیشنهاد می‌دهد:

  1. برای بیمارانی که در حال حاضر آغاز از دست دادن کنترل دست‌ها است، یک اسکلت بیرونی منفعل و فنری برای اقدام علیه نیروی گرانش و حمایت از طیف وسیعی از حرکت بازوها کافی خواهد بود.
  2. زمانی که وضعیت حاد‌تر شد، اسکلت بیرونی منفعل با یک اسکلت بیرونی فعال و یا موتورهایی که به پوشیدنی منفعل فعلی اضافه شده‌اند، جایگزین می‌شود.

طرح نهایی:

  • سی شرکت‌کننده مبتلا به دوشن که توانایی حرکت مستقل خود را از دست داده‌اند برای این مطالعه انتخاب خواهند شد
  • اسکلت بیرونی منفعل اولیه توسط فناوری‌های Talem فراهم خواهد شد. این فناوری پوشیدنی با دست منفعل X-AR ترکیب می‌شود.
  • اسکلت‌ بیرونی فعال با همکاری فناوری‌های Talem و مؤسسه فناوری نیوجرسی طراحی خواهد شد.

اسکلت‌های بیرونی طراحی شده برای کودکان نادر است. به جز چند مورد، به اسکلت بیرونی کودکان توجه نمی‌شود یا کمک مالی به آنها اختصاص داده نمی‌شود. در حال حاضر ساختن رباتیک پوشیدنی برای همه کاربران دشوار است و کودکان نیز به سرعت در حال رشد هستند و ساختمان بدن آنها مرتباً تغییر می‌کند. این یک مسئله و چالش برای چشم انداز پیچیده حال حاضر است.

بودجه و کمک‌های مالی

PPMD در سال ۲۰۱۵ نیز کمک مالی مشابهی برای فناوری‌های Talem فراهم کرد. Talem بودجه اولیه را برای آزمایش بازوی منفعل X-AR و حمایت از بیماران استفاده کرد. اگر نام X-AR برای شما آشنا است، به این دلیل است که مطالعه اولیه Talem با کمک تولید کننده X-AR، Equipois انجام شده است. Equipois توسط Ekso Bionics در پایان سال ۲۰۱۵ خریداری شد.

حال که سازمان غیر انتفاعی PPMD دوباره بودجه Talem را فراهم کرد، این شرکت به کار خود با X-AR به عنوان یک دستگاه اولیه برای افرادی با علائم خفیف دوشن و موتوری شده آن را برای کسانی که عملکرد بازوی خود را از دست داده‌اند، ادامه می‌دهد. در حقیقت این کمک‌های مالی برای شرکت Ekso Bionics فراهم شده است. سی نفر در این مطالعه شرکت خواهند داشت و به ازای هر نفر به دو بازوی فنری X-AR نیاز است؛ در مجموع ۶۰ واحد باید فراهم شود که مقدار قابل توجهی است.

صنعت اسکلت بیرونی در نهایت به بلوغ و تکامل می‌رسد

این داستان می‌تواند نشانه‌ای باشد که صنعت اسکلت بیرونی در نهایت شروع به پر کردن تمام شکاف‌ها و یکپارچه شدن کرده است. در این مورد، اقدامات یک سازمان غیر انتفاعی با سابقه مبارزه با دیستروفی عضلانی دوشن را می توان تا شرکت Talem دنبال کرد که بر روی فناوری Equipois تکیه دارد و Equipois نیز در حال حاضر بخشی از شرکت Ekso Bionics است. این کار و مطالعه می‌تواند درآمد مستقیمی برای Ekso Bionics داشته باشد، که به نوبه خود می‌تواند منجر به سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه برای اسکلت‌های بیرونی بالاتنه منفعل (همچون Ekso Works Vest که قرار است به طور رسمی در سال ۲۰۱۷ معرفی شود) شود. پس از آن محصولات جدید شرکت EKSO می‌تواند برای ایجاد دست‌های حمایت کننده بهتر برای کسانی که مبتلا به دوشن هستند، یکپارچه شود و یک حلقه بازخورد مثبت را تکمیل کند.

درست شبیه صنایع باثبات‌تر، زمینه اسکلت بیرونی در حال به هم پیوستن و یکپارچه شدن است. شرکت‌ها و گروه‌های پژوهشی تکیه کمتری بر ایجاد همه چیز در خانه دارند و در عوض در حال تلاش برای شناسایی شرکای کسب و کار بر اساس نقاط قوت خود و اوراق بهادار محصول هستند.


در همین زمینه بخوانید:

>>اسکلت بیرونی A-Gear بازوهای بیماران دچار دیستروفی عضلانی را کارا نگه می‌دارد


منبع: exoskeletonreport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *