تغییر زندگی دختر بچۀ پنج سالۀ بدون انگشت با دست مصنوعی چاپ سه‌بعدی

دست مصنوعی چاپ سه بعدی ساخت شرکت Ability

دختر بچۀ کوچکی که برای نخستین بار یک دست مصنوعی چاپ سه‌بعدی بدست آورده است، از این پس زندگی با داشتن انگشت در هر دو دست را تجربه خواهد کرد.

شرکت Ability Prothestics مستقر در Exton با تخصص در زمینۀ اندام مصنوعی و دستگاه‌های مشابه، یک دست مصنوعی چاپ سه‌بعدی برای دختری پنج ساله به نام Emmy Hoffman که بدون انگشت در یک دست به دنیا آمد، ساخته‌ است. این شرایط مادرزادی که Symbrachydactyly نام دارد می‌تواند باعث ناهنجاری‌های اندام مانند دست Emmy شود. تصور اینکه چه فعالیت‌هایی بدون انگشت‌ها یا دست غیرممکن می‌شود دشوار است.

ولی فناوری چاپ سه‌بعدی نحوۀ ساخت اندام مصنوعی و ابزارهای پزشکی کمکی را متحول کرده است. همچنین، متخصصان عصب‌شناسی نیز رمزگشایی سیگنال‌های مغزی را برای اتصال مستقیم آنها به اندام مصنوعی از طریق ایمپلنت‌های الکترونیکی آغاز کرده‌اند.

تغییر زندگی دختر بچۀ پنج سالۀ بدون انگشت با دست مصنوعی چاپ سه‌بعدی

این دست مصنوعی دارای انگشت با سازوکاری ساده کار می‌کند. انگشتان Emmy به یک پوسته که روی دست و مچ قرار می‌گیرد متصل می‌شود. هنگامی که Emmy مچ خود را خم کند، کابل‌هایی سفت شده و باعث می‌شود تا انگشت‌ها نیز خم شود. خم کردن مچ باعث بسته شدن دست او دور هر جسمی می‌شود که قصد بلند کردن آن را دارد.

یکی دیگر از جنبه‌های مثبت این خبر قیمت مقرون به صرفه این دست مصنوعی است. معمولاً یک پروتز معمولی در حدود ۱۰ تا ۲۰ هزار دلار قیمت دارد که برای افراد با درآمد میانگین بسیار زیاد است. افزون بر این، پروتزها به خصوص در کودکان، با رشد کودک هر سال نیازمند ارتقاء است.

ولی روش ساخت شرکت Ability بسیار کم هزینه‌تر است. دست مصنوعی ساخته شده توسط Ability برای Emmy نشان می‌دهد که پروتزها می‌توانند با هزینۀ ۵۰۰ دلاری و شاید کمتر ساخته شوند. همچنین این دست‌های مصنوعی به سرعت با چاپگرهای سه‌بعدی ساخته می‌شوند.

Emmy به زودی دست مصنوعی خود را دریافت می‌کند و پزشکان و سازندگان اندام مصنوعی مشتاقانه منتظر بازخورد آن هستند. به نظر می‌رسد به زودی ناتوانی به دلیل از دست دادن اندام بر اثر حادثه یا مشکلات پزشکی به تاریخ خواهد پیوست. طراحان و مهندسان سخت کار می‌کنند تا ظاهر پروتزها را تا حد توان به نمونۀ طبیعی نزدیک کنند.

منبع: damngeeky

1 comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *