پروتز محافظ جمجمۀ چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانی

شرکت ۳D Zings مستقر در مالاگای اسپانیا، یک پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی نسبتاً بی‌همتا و سفارشی‌ساز را برای مرد جوانی ساخته است که بخشی از جلوی جمجمه‌اش در نتیجۀ جراحی برداشت تومور از بین رفته بود. این ابزار برای محافظت موقت از سر بیمار در زمان انتظار برای آماده شدن ایمپلنت جمجمۀ دائمی طراحی شده است. این پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی نوآورانه به وسیلۀ پزشکی بسیار ساده و در عین حال موثری تبدیل شده است که به طور بالقوه می‌تواند بیمار را از عوارض ویرانگر پزشکی نجات دهد.

پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانیبیمارستانی که جراحی اولیه را انجام داده بود به این بیمار که آلبرتو نام دارد اعلام کرد آماده شدن ایمپلنت جمجمۀ دائمی برای محافظت از مغز در معرض خطر او می‌تواند تا پنج ماه طول بکشد. طی این دوره او باید شدیداً مراقب می‌بود هیچ نوع آسیب و ضربه‌ای به سرش وارد نشود. تصور این کار، او را مضطرب کرد. بنابراین بیمارستان نوعی پوشش سر عمومی و ناراحت‌کننده را برای پوشیدن به او پیشنهاد کرد که نتوانست آلبرتو را راضی کند و سبب شد تا او به دنبال راه حلی مناسب‌تر برای خودش باشد.

این زمانی بود که او به یک شرکت محلی چاپ سه‌بعدی با نام ۳D Zings روی ‌آورد که تخصص در طراحی دیجیتال، مکانیکی و نوری و طیف گسترده‌ای از تولیدات (FDM, SLA, SLS) و اسکن‌های سه‌بعدی با کیفیت بالا را ارائه می‌کند. بنابراین، گروه ۳D Zing که پیش از این با چنین درخواستی روبرو نشده بودند با خوشحالی چالش و فرصت کمک به آلبرتو با شرایط ویژه‌اش را پذیرفتند.

پس از جراحی برداشت تومور، بخشی از جمجمۀ آلبرتو حذف شد و مغز او را شدیداً آسیب‌پذیر کرد.

پس از جراحی برداشت تومور، بخشی از جمجمۀ آلبرتو حذف شد و مغز او را شدیداً آسیب‌پذیر کرد.

شرکت ۳D Zing کار خود را با اسکن سه‌بعدی از سر آلبرتو آغاز کرد که به یک مدل سه‌بعدی دقیق تبدیل شد. شرکت بیان کرد: «اسکنر سه‌بعدی ما تفکیک‌پذیری تا ۱۵ میکرون را فراهم می‌کند ولی در مورد اسکن سر انسان، چنین دقتی نیاز نیست و ما توانستیم از سریع‌ترین تنظیمات دستگاه استفاده کنیم. بنابراین طی ۱۵ دقیقه تمام داده‌های مورد نیاز را در اختیار داشتیم.»

شرکت از این اسکن سه‌بعدی، یک پوشش سفارشی‌ساز را برای محافظت از ناحیۀ آسیب‌ دیدۀ جمجمۀ او ساخت. ۳D Zings گفت: «مهم‌ترین نکته این بود که محافظ باید تنها در نواحی خاصی با سر تماس داشته باشد که در آنجا هنوز استخوان کاملاً ایمن باشد. افزون بر این، هندسۀ محافظ را به نحوی تطبیق دادیم که از انحنای طبیعی سر آلبرتو پیروی کند.»

پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانی

پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانی

پس از تکمیل مدل سه‌بعدی، زمان چاپ ‌سه‌بعدی فرا رسید. با توجه به اینکه این پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی قرار بود تنها برای پنج ماه استفاده شود، افزون بر دوام باید از لحاظ هزینه نیز مقرون به صرفه می‌بود. ۳D Zings تصمیم‌ گرفت تا مادۀ استاندارد PLA (نوع متداولی از پلاستیک) را بکار گیرد.

پس از چهار ساعت، فرآیند چاپ سه‌بعدی تکمیل شد و تنها کار باقی‌مانده افزودن یک نوار کشسان برای نگه‌داشتن ایمن آن در محل بود. پدهایی در طرف داخلی قرار داده شد تا به راحتی روی پوست او قرار گیرد. همچنین پوششی از بتونه روی آن زده شد تا برای رنگ‌آمیزی آماده شود. و در نهایت آلبرتو خود با رنگ‌آمیزی دلخواه کار را تمام کرد.

پروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانیپروتز محافظ جمجمه چاپ سه‌بعدی برای بیمار سرطانینتیجۀ کار، یک پروتز محافظ جمجمه چاپ سه بعدی است که طی پنج ماه آینده، هنگامی که آلبرتو منتظر ایمپلنت اصلی خود است، حفاظتی مناسب را برای او فراهم خواهد کرد. پیش از این پروتزهای چاپ سه‌بعدی صورت و حتی ایمپلنت‌‌های چاپ سه‌بعدی جمجمه را دیده بودیم که با موفقیت ساخته شده‌اند ولی این نخستین محافظ جمجمۀ سه‌بعدی است که تا به حال با آن مواجه شدیم.

۳D Zings بیان کرد: «این کاری بسیار ویژه بود و بسیار خوشحالیم که آن را انجام دادیم و اینکه می‌توانیم آن را به اشتراک بگذاریم. امیدواریم که آن را دوست داشته باشید و بتوانیم به بیماران بیشتری با شرایط مشابه کمک کنیم». همچنین این شرکت افزود که فناوری اسکن و چاپ سه‌بعدی می‌تواند تقریباً برای هر عضو دیگر بدن نیز بکار رود و همچنین می‌تواند برای ساخت دستگاه‌های ثابت‌کننده یا محافظ برای ورزشکاران یا ایمنی محیط کار استفاده شود.


>> در همین زمینه: پروتزهای دست به سبک «مرد آهنی» و «جنگ ستارگان» در راهند


منبع: ۳ders.org

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *