6 نوآوری بزرگ بخش سلامت در CES 2023

نمایشگاه CES، یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین نمایشگاه‌های تجاری فناوری جهان است. این نمایشگاه میزبان بسیاری از شرکت‌های بزرگ و کوچک از 174 کشور از سراسر جهان بود که محصولات پیشرفته خود را ارائه کردند. در اینجا بزرگترین نوآوری‌های فناوری پزشکی از CES 2023 آورده شده است. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Proclaim™ Plus Spinal Cord Stimulation (SCS) System
The Proclaim Plus™ SCS System

1- سامانه تحریک نخاعی Proclaim™ Plus

سامانه تحریک طناب نخاعی Proclaim™ Plus از شرکت Abbott که به تازگی توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد، یک ایمپلنت است که از پالس‌های الکتریکی خفیف برای تغییر شیوه درک سیگنال‌های درد توسط بدن استفاده می‌کند. این می‌تواند به کاهش درد مزمن و بهبود کیفیت زندگی کمک کند. این درمان قادر است تا شش ناحیه مختلف بدن را تسکین دهد و با تغییر نیازهای درمانی فرد قابل تنظیم است.

2- سامانه ناوبری پوشیدنی Ashirase

Ashirase یک سامانه ناوبری پوشیدنی است که برای کمک به افراد کم‌بینا هنگام راه رفتن طراحی شده است. این شامل یک برنامه گوشی هوشمند و یک دستگاه با حسگر حرکتی داخل کفش است.

برنامه از داده‌های حسگر به همراه اطلاعات موقعیت‌یابی نقشه و ماهواره برای تولید دستورالعمل‌های ناوبری استفاده می‌کند که از طریق ارتعاشات دستگاه داخل کفش به کاربر منتقل می‌شود. این لرزش‌ها می‌توانند بدون ایجاد اختلال در شنوایی، کاربران را به مقصد هدایت کنند، که برای افرادی که دچار اختلال بینایی هستند بسیار مهم است.

Ashirase wearable navigation system
.

3-  بالابر توالت

توالت رفتن برای سالمندان و افراد ناتوان جسمی بسیار سخت است. برای بسیاری نیز خجالت‌آور است که درخواست کمک کنند. بالابر توالت WL1 برای افرادی مفید است که در نشستن و ایستادن مشکل دارند.

بالابر توالت WL1 Bidet که توسط شرکت Dignity Lifts طراحی شده است به افراد دچار تحرک ضعیف این امکان را می‌دهد تا به طور مستقل از توالت استفاده کنند. این وسیله به آنها کمک می‌کند تا روی توالت بنشینند و در نهایت بالابر به آرامی آنها را روی پاهایشان باز می‌گرداند.

WL1 Bidet Toilet Lift
.

4- FRENZ Brainband

فناوری FRENZ Brainband یک دستگاه پوشیدنی است که فعالیت مغز و اندازه‌گیری‌های مختلف بیومتریک را در لحظه ردیابی می‌کند. این نخستین پوشیدنی راحت ردیابی مغز در درجه بیمارستانی است که سیگنال‌های مغزی (EEG)، علائم حیاتی متعدد (مانند سطح اکسیژن، ضربان قلب و ریتم تنفس)، حرکت سر، حرکات ریز صورت (الکترومیوگرافی یا EMG) و حرکات چشم (الکتروکولوگرام یا EOG) را ثبت می‌کند.

این دستگاه از این سیگنال‌ها برای ارائه درمان شناختی شخصی از طریق بلندگوهای هدایت استخوانی با هدف بهبود آغاز، عمق و مدت خواب و در نتیجه داشتن صبح‌های با طراوت‌تر استفاده می‌کند.

این فناوری توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد و دانشگاه کلرادو بولدر توسعه یافته و جوایز متعددی را دریافت کرد. همچنین دارای 15 حق ثبت اختراع مربوط به الگوریتم‌های یادگیری ماشین، علم مواد و مهندسی برق است.

FRENZ Brainband
.

5- ENAD Finder

ENAD (Endoscope AI Detector) Finder یک برنامه مبتنی بر هوش مصنوعی (AI) است که برای سامانه‌های تشخیص پولیپ به کمک رایانه در زمینه کولونوسکوپی و برای جلوگیری از سرطان کولورکتال طراحی شده است.

این ابزار بر روی مجموعه داده بزرگی از 220000 تصویر از 15000 پولیپ آموزش داده شده است که به آن توانایی تشخیص پولیپ‌هایی را می‌دهد که تشخیص آنها حتی برای پزشکان دشوار است. همچنین دارای نرخ پایینی از مثبت کاذب است. ENAD را می‌توان در لحظه با طیف گسترده‌ای از آندوسکوپ‌ها استفاده کرد و اتصال آن به دستگاه‌های مختلف موجود در بازار آسان است.

5- ENAD Finder
.

6- Spinamic Live

پوشیدنی Spinamic Live یک بریس اسکولیوز است که به گونه‌ای طراحی شده است تا برای اصلاح انحنای ستون فقرات راحت و مؤثر باشد. اسکولیوز در صورت عدم درمان به جراحی نیاز پیدا می‌کند، اما استفاده از بریس می‌تواند به جلوگیری از جراحی کمک کند. با این حال، بریس‌های پلاستیکی سنتی می‌توانند ناراحت‌کننده و ناخوشایند باشند و منجر به انطباق کم از سوی بیماران و کاهش اثربخشی آن‌ها شوند.

هدف Spinamic Live بهبود انطباق با استفاده از پارچه قابل تنفس و حسگر فشار تعبیه شده است. همچنین با یک برنامه گوشی هوشمند همراه است که به بیماران و مراقبان اجازه می‌دهد زمان پوشیدن لباس را ردیابی کنند و از یک برنامه انگیزشی برای به حداکثر رساندن نتایج بالینی استفاده کنند.

6- Spinamic Live
.

>> بهترین محصولات و فناوری های نمایشگاه CES 2023


منبع: interestingengineering.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *