بازوی مصنوعی سازگار با اسباب بازیهای Lego ویژۀ کودکان

lego-prosthetic-arm-for-kids

محققی به نام Carlos Arturo Torres Tovar در دانشگاه Umeå سوئد برای کمک به کودکان معلولِ بدون دست، بازویی طراحی کرده که با اسباب بازیهای Lego سازگار است و کودکان می‌توانند بخش انتهایی آن را که برای گرفتن اجسام است به میل خود تغییر دهند.
عمل‌کرد این بازو که IKO نام دارد بسیار شبیه به بازوهای مصنوعی متداول است. اما طراحی ویژۀ آن، که به صورت اجزای متصل شونده به هم انجام شده و با یک چرخش در یکدیگر قفل می‌شوند، استفادۀ کودکان را از آن بسیار راحت کرده است. با استفاده از یک آداپتور ویژۀ مجهز به موتور الکتریکی می‌توان بخش انتهایی پنجۀ سه انگشتی (gripper) این بازوی مصنوعی را به طور کامل با یک بخش ساخته شده با قطعات Lego جایگزین کرد. Carlos امیدوار است تبدیل دست مصنوعی کودکان به یک اسباب‌بازی برای آن‌ها موجب ارتقای سطح کیفی زندگی و افزایش اعتماد به نفس آن‌ها هنگام مواجهه با سایر کودکان شود.

اگر کودک به قطعات Lego دسترسی داشته باشد، خود می‌تواند بخش انتهایی دست مصنوعی را بسازد. کودکان اسباب‌بازیهای Lego را دوست دارند زیرا می‌توانند با آن هر چه در ذهن خود تصور می‌کنند بسازند. حتی اگر اسلحۀ لیزری نصب شده روی دست آن‌ها واقعاً شلیک نکند باز هم آن‌ها احساس سوپرمن بودن می‌کنند!

lego-prosthetic-arm-for-kids-2

منبع: gizmodo

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *