لحظۀ شگفت‌انگیز راه رفتن یک مرد از گردن به پایین فلج برای اولین بار طی ده سال گذشته

پل کوکسی پس از آنکه موتورسیکلتش روی گازوئیل لغزید و از جاده خارج شد، دچار ۲۷ شکستگی در گردن، سوراخ شدن هر دو ریه و خونریزی مغزی شد. ولی یک ابزار پوشیدنی انقلابی به نام اسکلت بیرونی مصنوعی به این مرد ۴۹ ساله اولین گام‌هایش را پس از سانحه بردارد.

این دستگاه ۱۰۰ هزار دلاری که به طور موقت به یک مرکز تخصصی فیزیوتراپی عصبی به نام کلینیک Morrello در نیوپورت قرض داده شده است، برای کمک به بیمارانی که به دلیل آسیب نخاعی یا مغزی، سکتۀ مغزی یا بیماری پارکینسون فلج شده‌اند طراحی شده است.

هدف نهایی این است که این دستگاه روزی توسط موسسۀ بهداشت و مراقبت‌های عالی (NICE) برای استفاده در خدمات سلامت عمومی (NHS) تأیید شود.

اسکلت بیرونی

پل یکی از سه بیماری بود که این دستگاه را در کلینیک آزمایش کردند. او دربارۀ این دستگاه گفت:

«این کار بسیار باور نکردنی است. خوشحالم که همسرم را با خود نیاوردم چرا که اشک‌هایم متوقف نمی‌شد. پس از ۱۰ سال کاملاً فراموش می‌کنید که حس راه رفتن چگونه است و فقط به استفاده از صندلی چرخدار عادت می‌کنید. در آینده میدان وسیعی برای عملکرد این فناوری وجود دارد چرا که دستگاهی کوچک و با کاربری آسان است.

این اسکلت بیرونی توسط شرکت هلدینگ Ekso Bionics در کالیفرنیا طراحی و ساخته شده است و افراد با ضعف یا فلج اندام تحتانی را قادر به ایستادن و راه‌رفتن می‌کند.

این دستگاه از یک کوله پشتی و دو بخش ساق پا تشکیل شده است که بیرون هر پا تا پایین ادامه می‌یابد و توسط بندهایی در ران‌ها، زیر زانو و روی پاها بسته می‌شود. یک کوله‌پشتی شامل باتری‌ها توان مورد نیاز دستگاه را تأمین می‌کند. این دستگاه بدن بیمار را ۵۰۰ مرتبه در هر ثانیه اسکن می‌کند تا توانایی‌های ستون فقرات و پاها را تجزیه و تحلیل کند.

سپس یک نرم‌افزار قادر است نحوۀ واکنش این دستگاه نسبت به هر بیمار را تنظیم کند.

نسخۀ جدیدتر دارای الکترودهایی خواهد بود تا ماهیچه‌های خود بیمار را برای کمک به راه‌رفتن بکار گیرد.

اسکلت بیرونی

بری ریچاردز، مدیر کلینیکی Ekso Bionics گفت:

«من در سرتاسر جهان برای نمایش این دستگاه حضور پیدا کردم ولی هیچگاه موفق به دیدن مزایای آن نشده بودم. این دستگاه برای توانبخشی طراحی شده است ولی می‌تواند برای افراد متفاوت، کارهای متفاوت انجام دهد. همانطور که همۀ ما می‌دانیم، نشستن در تمام طول روز خصوصاً وقتی روی صندلی چرخدار باشد، می‌تواند پیامدهای منفی برای سلامتی داشته باشد و باعث مشکلات مثانه و روده شود. ولی این دستگاه علاوه بر فواید فیزیکی، به سلامت روانی افراد نیز کمک می‌کند.»

شخص دیگری که از این دستگاه استفاده کرد، Abdul Aldhfeiry بیست و سه ساله از Cardiff بود. او پس از یک تصادف رانندگی خودرو در استرالیا در سال ۲۰۱۳ دچار شکستگی ستون فقرات شده و از گردن به پایین فلج شد. از زمان تصادف، این جوان ۲۳ ساله برای حرکت به اطراف به یک صندلی چرخدار برقی وابسته بوده است. Abdul که اعتراف کرد پس از راه رفتن در اطراف یک اتاق در کلینیک خسته شده بود، گفت که این اسکلت بیرونی پتانسیل تغییر زندگی افراد را دارد.

اسکلت بیرونی

منبع: Wales Onlinewalesonline

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *