Cassie، نسل آینده رباتهای دوپا

ربات جدید و دو پای Cassie، بیش از هر ربات دیگری که تاکنون ساخته شده است، شبیه انسان راه می‌رود. این ربات می‌تواند در مسیرهای ناهموار تعادل خود را براحتی حفظ کند. از این ربات می‌توان برای عملیات‌های جست و جو و نجات و تحویل بسته استفاده کرد.

Cassie، نسل آینده رباتهای دوپاشرکت Agility Robotics رباتی دوپا طراحی کرده است که می‌تواند همانند یک انسان با چابکی و کنترلی بیشتر از همیشه راه برود. راه رفتن و حرکت شبیه به انسان این ربات، به آن کمک می‌کند تا در مسیرهای پیچیده و ناهموار تعادل خود را حفظ کند و سقوط نکند. در دراز مدت، این حرکت انقلابی ربات‌ها می‌تواند برای تحویل کالا و همچنین انجام ماموریت‌های جستجو و نجات که بیش از حد برای انسان خطرناک است، استفاده شود.

جاناتان هرست (Jonathan Hurst) مدیر ارشد فناوری در شرکت Agility Robotics، یک شرکت اسپین‌آف (به عملی گفته می‌شود که در آن یک شرکت، بخش‌های خود را به عنوان تجارت‌های جداگانه تقسیم می‌کند) از دانشگاه ایالتی اورگن، می‌گوید: «این فناوری به سادگی در برخی زمینه‌ها مورد استفاده قرار خواهد گرفت. به طوری که زمانی وسایل نقلیه خودکار و ربات‌های کارآمد ما را از جابجایی و تحویل بسته‌ها بی‌نیاز می‌کنند. این قابلیت ربات‌ها، افراد را از کارهای خرید آخر هفته آزاد می‌کند، موجب کاهش مصرف انرژی می‌شود و زمان بیشتری را در اختیار مصرف کنندگان قرار می‌دهد تا کارهایی که می‌خواهند را انجام دهند. این قابلیت ربات‌ها به طور موثری تدارکات خودکار از انبارهای پیشرفته به سایر نقاط جهان را به ارمغان می‌آورد».

اگر چه این ربات دو پای جدید با عنوان Cassie همچون یک انسان راه می‌رود اما پاهای خمیده این ربات بیشتر شبیه پاهای یک شتر مرغ است. سازندگان این ربات می‌گویند که آنها تلاشی برای نسخه‌برداری از ظاهر یک حیوان نداشتند، تنها از روش‌هایی که به ربات اجازه میداد آزادانه‌تر و کارآمدتر از دیگر ربات‌های دوپا حرکت کند، استفاده کردند.

ربات‌های دوپای بسیاری وجود دارد که می‌توانند راه رفتن انسان را تقلید کنند اما آنها به مقدار زیادی انرژی برای انجام این کار نیاز دارند و حرکت آنها بسیار آهسته است.

پژوهشگران Agility Robotics ادعا می‌کنند که ربات‌های دیگر در توانایی راه رفتن به صورت پویا حتی نزدیک به Cassie نیستند. پژوهشگران برای ساخت این ربات، ربات دوپای ATRIAS را مورد مطالعه گسترده قرار دادند. طراحی Cassie در واقع براساس حرکت پای مورد استفاده توسط ربات ATRIAS بود.

هرست به IEEE Spectrum گفت: «ربات ATRIAS نخستین دستگاهی است که گام برداشتن پویا و پیاده سازی راه رفتن جرم-فنر انسان (بازتولید نیروهای واکنش زمین و حرکت مرکز جرم حین راه رفتن انسان) را از خود نشان داد. اما آن یک ماشین عملی برای کاربردهای دیگر جز نمایش علم نبود».

«ما پس از برخی تجزیه و تحلیل‌ها، تنظیمات ویژه‌ای برای پاهای Cassie توسعه دادیم. این تنظیمات اجازه می‌دهد تا موتور کوچکتر و ربات به مراتب مؤثرتر از حتی ATRIAS باشد». برای افزایش بهره‌وری ربات، پژوهشگران ۳ درجه آزادی ران به Cassie افزودند که اجازه می‌دهد ربات پاهای خود را به جلو و عقب حرکت دهد و همزمان آنها را بچرخاند. این ربات با ۱ میلیون دلار کمک مالی از آژانس تحقیقات پیشرفته وزارت دفاع ایالات متحده ساخته شده است. Cassie در حال حاضر یکی از نوآوری‌های پیشرو در جهان رباتیک است.


در همین زمینه بخوانید:

>>DURUS: ربات انسان نمایی که خیلی شبیه به انسان راه می‌رود!

>>ربات اسکلتی عضلانی با کمک عضلات رشته‌ای شبیه انسان حرکت می‌کند


منبع: I4U News

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *