نمایشگاه CES 2020 و محصولات برتر پزشکی و سلامت

نمایشگاه CES 2020 به همراه فناوری‌های جدید در زمینه‌های مختلف دیجیتال و سلامت توجه علاقمندان را به خود جلب نموده است. برخی از این محصولات تنها یک طرح هستند، برخی نیز به زودی تجاری سازی می‌شوند. پیگیری کلیه‌ی فناوری‌های عرضه شده در نمایشگاه نیازمند وقت و انرژی بسیار است. به همین منظور پزشکان و علاقمندان به سلامت دیجیتال امیدبخش‌ترین این فناوری‌ها را به خوانندگان معرفی می‌نمایند. برای آشنایی بیشتر با محصولات منتخب پزشکی و سلامت با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

olive smart ear

تقویت کننده‌ی صدای Olive Smart Ear

بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، WHO، در حدود پنج درصد جمعیت زمین از نوعی نارسایی در شنوایی رنج می‌برند. تقویت کننده‌ی صدا Olive Smart Ear با حالت بهینه میان عملکرد، قیمت و طراحی برای این افراد طراحی شده است. این وسیله از سمعک‌های معمول ارزان‌تر است، در زمانی اندک تنظیم می‌شود، امکان پخش صدا داخل گوشی و تماس تلفنی از طریق گوشی را فراهم می‌کند.


lexilight برای بیماران مبتلا به خوانش پریشی

خوانش پریشی و Lexilight

پژوهش‌ها نشان می‌دهد خوانش پریشی، Dyslexia، زمانی رخ می‌دهد که مغز دو چشم غالب در فرد تشخیص می‌دهد. در نتیجه فرد نوشته‌ها را ناواضح می‌بیند یا تصویر آینه‌ای آن را مشاهده می‌کند.به طور معمول یکی از چشمان شما غالب است. Lexilight یک چراغ LED است که با فرکانسی قابل تنظیم نور را گسیل می‌کند. هدف کمک به خواندن متون در افراد مبتلا به این اختلال است. آزمایش این دستگاه با ۳۰۰ نفر موفقیت ۹۰ درصدی در بهبود خواندن را نشان می‌دهد.


جدیدترین هندزفری  Audio-Technica بانام ATH-ANC300TW

هندزفری بی سیم Audio-Technica

Audio-Technica نامی آشنا در زمینه‌ی هندزفری‌های بی‌سیم است. دستگاه ATH-ANC300TW آخرین محصول Audio-Technica با طراحی شکلیل‌تر از نسخه‌های پیشین و فناوری خنثی سازی نویز فعال، ANC، عرضه می‌شود. کیفیت صدا در این دستگاه بسیار بهبود یافته است. این دستگاه بهترین کیفیت صدا را هندزفری‌های بی‌سیم نمایشگاه CES 2020 داشته است. این دستگاه یک سمعک نیست اما ویژگی‌های آن برای کسانی که متناوبا از هندزفری استفاده می‌کنند، بهینه است.


سمعک  Virto Black از  Phonak

سمعک Virto Black از Phonak

سمعک Virto Black دستگاهی شکیل، با کارایی بالاست. این دستگاه هوشمند نه تنها به کاربر در شنیدن صداهای اطراف کمک می‌کند، بلکه به صورت هوشمند آن‌چه کاربر مایل به شنیدنش هست را تشخیص می‌دهد. ویژگی‌های جدیدتر مانند پخش موسیقی نیز در این دستگاه وجود دارد. دستگاه‌هایی این چنین نشان می‌دهد که یک سمعک می‌تواند دستگاهی فراتر از یک وسیله‌ی پزشکی باشد.


ExoBeam برای تنظیم قدمهای مبتلایان به پارکینسون

ExoBeam دستگاهی برای مبتلایان به پارکینسون

پارکینسون یک اختلال در سیستم عصبی است که سبب لرزش بدن و توقف در راه رفتن می‌شود. درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما گزینه‌های کمکی برای بیماران در دسترس است. یکی از این گزینه‌ها ExoBeam از شرکت هنگ کنگی MedEXO Robotics است. این دستگاه به کمربند یا عصای کاربر بسته می‌شود و بازخورد لرزشی، صوتی و تصویری به تنظیم قدم‌های کاربر کمک می‌کند.


تصفیه‌ی آب منزل با Hydraloop

دستگاه تصفیه‌ی آب Hydraloop

مشکل آب سراسر جهان را درگیر خود کرده است. Hydraloop با توجه به این موضوع محصولی برای تصفیه آب منزل و استفاده‌ی مجدد از آن ساخته است. خروجی این دستگاه برای استفاده در سرویس بهداشتی و باغبانی مناسب است. این وسیله ابعادی در حدود یک یخچال دارد.


ساعتی برای تشخیص مشکلات قلب و اختلال تنفسی خواب

ساعت شرکت Withings به نام ScanWatch

به ادعای شرکت Withings محصول ScanWatch تنها پوشیدنی موجود در بازار است که کارکرد الکتروکاردیوگرام و تشخیص اختلال تنفسی خواب را ترکیب نموده است. همچنین یکبار شارژ این ساعت برای کار مداوم ۳۰ روزه کافی است. این ساعت توانایی تشخیص فیبریلاسیون دهلیزی را دارد. حسگر SpO2 به صورت دائم اکسیژن اشباع خون را به منظور تشخیص اختلال تنفسی در خواب کنترل می‌کند.


تشخیص هوشمند پلاک دندان و Colgate Plaqless Pro

Colgate Plaqless Pro

آن‌چه این مسواک هوشمند را از انبوه دستگاه‌های موجود جدا می‌سازد، حسگر تشخیص پلاک دندان است. با تشخیص هوشمند پلاک دندان چراغ پیرامون مسواک آبی رنگ شده و پس از پاک کردن پلاک‌های دندان چراغ خاموش می‌شود. این مسواک کلیه‌ی ویژگی‌های سایر مسواک‌های هوشمند مانند تشخیص الگوی مسواک زدن کاربر را داراست،‌ اما بازخورد دیداری تمیز شدن دندان امتیاز ویژه‌ی آن است.


Colgate Plaqless Pro
اندازه گیری مشخصات سلامت با Mateo

پادری هوشمند Mateo

برنده‌ی جایزه‌ی Health & Wellness در نمایشگاه CES 2020 این پادری هوشمند با ظاهر یک پادری معمولی است( بدون صفحه‌ی نمایش). Mateo می‌تواند نحوه‌ی ایستادن کاربر، وزن و ساختمان بدنی را ارزیابی کند. نوآوری این دستگاه اما خواندن اطلاعات طبق نظر کاربر است. به این صورت کاربران بدون تنش ناشی از دانستن چند کیلوگرم اضافه وزن یا عقب ماندن از رژیم خود اطلاعات جمع‌آوری شده را می‌خوانند. اپلیکیشن به سادگی کاربر را تنها از درستی روش در حال انجام آگاه می‌سازد. در عین حال نمایش دقیق اطلاعات بر اساس نظر کاربر نیز ممکن است.


ساعت هوشمند  Suunto 7  و نقشه گرمایی
منبع: suunto.com

ساعت هوشمند Suunto 7

این ساعت هوشمند Sunnto دو دسته از کاربران را هدف قرار می‌دهد. کاربران علاقمند به ساعت‌های هوشمند و کاربرانی که به هر دلیل مشتاق به جمع‌آوری هر چه بیشتر پارامترهای سلامت خود هستند. این ساعت Wear OS علاوه بر بهره‌مندی از امکانات سیستم عامل Google ویژگی‌های خاص خود را نیز دارد. نقشه‌ی آفلاین که با ارائه heatmap از مسیرهای موجود کامل می‌شود.


Sepura فناوری منازل پاک

 Sepura فناوری منازل پاک

همه‌ی تجهیزات سلامت برای جمع‌آوری داده طراحی نمی‌شوند. برخی از این تجهیزات با حفظ کیفیت محیط زیست، سطح سلامت عام را بهینه نگاه می‌دارند. Sepura یک دستگاه دفع زباله‌های خوراکی است که زیر سینک آشپزخانه نصب می‌شود. این دستگاه با جداسازی مواد جامد از مایع، زائدات غذا را بدون بود در محفظه‌ی خود ذخیره می‌سازد. با پر شدن ظرف محتوایات آن را می‌توان برای تهیه‌ی کامپوست با دردسر کمتر استفاده کرد. حتی اگر محتوایات آن را دور می‌ریزید، عدم تولید بو و مایعات و جذب حشرات از محاسن این سیستم است.


Solar GENNY ساخت Watergen برای تهیه آب در شرایط خطر

آب آشامیدنی وSolar GENNY ساخت Watergen

دسترسی به آب آشامیدنی در شهرهای بزرگ مساله‌ی مهمی نیست. در برخی نقاط جهان اما این ماده‌ی حیات بخش به سختی در دسترس است. دستگاه تولید کننده‌ی آب Solar GENNY به عنوان راه حلی در این موارد تهیه شده است. این دستگاه رطوبت هوا را جذب کرده و مایعی قابل آشامیدن برای کاربر فراهم می‌کند. این دستگاه با پانل‌های خورشیدنی کار می‌کند و در شرایط خطر و در مکان‌های دور از توربین‌های برق قابل استفاده است.


استراحت دادن به چشم با Umay Rest

افراد بسیاری عمده‌ی ساعات روز خود را با خیره شدن به صفحه‌ی نمایش رایانه می‌گذرانند. تاثیر این کار می‌تواند شامل برهم خوردن الگوی خواب، خستگی چشم و در مواردی درد و ضعیف شدن چشم باشد. دستگاه Umay Rest برای استراحت دادن به چشم در حالت خوابیده و کمک به بهبودی مشکلات چشم در کاربران رایانه طراحی شده است. به طور کلی این دستگاه با فناوری‌هایی مانند ترمیم به کمک گرما و … به چشم شما استراحت می‌دهد تا فشار ساعات کاری را تحمل نماید. این دستگاه از برندگان جایزه‌ی نوآوری نمایشگاه CES 2020‌ بوده است.


کلاه بیس بال تهویه کننده‌ی هوا

کلاه بیس بال برای خنک ساختن سر

این کلاه توسط یک کارآفرین به نام Steve Feher در نمایشگاه CES 2020 معرفی شد. در صورتیکه در هوای گرم مجبور به کار در فضای آزاد هستید، این کلاه بیس بال تهویه کننده‌ی هوا هوا اطراف سر را به میزان پنج تا یازده درجه خنک می‌سازد. وزن این کلاه به همراه باتری و … ۸۰۰ گرم است.


بیشتر بخوانیم:
برترین فناوری های پوشیدنی نمایشگاه CES 2020 (بخش نخست)
برترین های سلامت دیجیتال در CES 2020
نمایشگاه CES سال ۲۰۲۰


منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *