حذف بازوبند در فناوری تازۀ اندازه‌گیری فشار خون

حذف بازوبند در فناوری تازۀ اندازه‌گیری فشار خون

در حالت کلی، اگر یک پزشک بخواهد از میزان فشار خون بیمارش آگاه شود، می‌باید بازوبندی را دور بازوی بیمار بسته و آن را باد کند. اندازه‌گیری فشار خون به این روش نه تنها ممکن است برای بیمار ناراحت کننده باشد بلکه فشار خون بیمار را تنها در لحظۀ انجام آزمایش نشان می‌دهد. به همین دلیل دانشمندان دانشگاه Monash استرالیا در حال توسعه یک راه حل جایگزین هستند. سامانۀ تخمین فشارخون بدون بازوبند که برای ساعت‌ها بر تن پوشیده می‌شود و در هر لحظه فشارخون را سنجیده و به صورت بی‌سیم انتقال می‌دهد.

پیش از هر چیز، باید اشاره کنیم این نخستین سامانۀ بدون بازوبند برای اندازه‌گیری فشار خون نیست ولی بنا بر گفتۀ دانشمند رهبر پژوهش Mehmet Yuce دارای برتری‌های کلیدی است. او می گوید:

«فناوری‌های موجود، امواج پالس نوری یا حسگر فوتوپلتیسموگرافی (photoplethsmographic sensor) را روی سرخرگ رادیال یا نوک انگشت برای اندازه‌گیری موج پالس برای تخمین فشار خون بکار می‌گیرند. ما از فناوری رادار استفاده می‌کنیم… این کار آسان‌تر و برای بدن انسان مناسبتر است چرا که فشاری بر بدن اعمال نمی‌شود.»

این سامانه تعداد کمی حسگر کوچک را که زیر لباس و روی پوست در نقاط شریانی پوشیده می‌شوند بکار می‌گیرد. با اندازه‌گیری زمان جابجایی پالس توسط خون میان این حسگرها، تعیین سرعت موج پالس بیمار و در نتیجه تخمین دقیق فشار خون او امکان‌پذیر می‌شود.

در حال حاضر دکتر Yuce و گروهش روی تبدیل پیش‌نمونۀ آزمایشگاهی به مجموعه‌ای فشرده و متصل به اینترنت کار می‌کنند و امیدوارند به زودی تجاری‌سازی آن را آغاز کنند. وی گفت: «هدف اینست که بتوان نظارت مداوم در دوره‌های بیست و چهار ساعته را فراهم کرد و بتوان این داده‌ها را همزمان برای پزشک ارسال نمود.»

مقالۀ مرتبط با این فناوری نو به تازگی در سی و هفتمین کنفرانس بین‌المللی سالانۀ IEEE Engineering in Medicine and Biology Society در شهر میلان ارائه شد.

منبع: gizmag.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *