دستکش توان‌افزای بادی صنایع Daiya [+مقاله]

Daiya Industry Power Assist Glove

دستکش توان‌افزای بادی صنایع Daiya، ۲۰۱۵

صنایع ژاپنی Daiya، یک دستکش توان‌افزای بادی را برای اجاره معرفی کرد. این نخستین بار است که یک شرکت، اسکلت بیرونی منعطف بادشونده را به عنوان محصولی تجاری ارائه می‌کند. این دستگاه اسکلت بیرونی منعطف با کرایه ماهانه ۱۷۰۰۰۰ ین ژاپن (۱۳۷ دلار) قابل اجاره است. این دستکش توان‌افزا تا مارس ۲۰۱۷ تنها در ژاپن برای اجاره از صنایع Daiya در دسترس است. احتمالاً پس از این تاریخ برنامۀ اجاره لغو شده یا دستگاه با نمونۀ تازه‌تر جایگزین می‌شود. شرکت صنایع Daiya در زمینۀ لباس‌ها و پشت‌بندهای پشتیبان بدن الاستیک تخصص دارد.

Daiya_Industry_Power_Assist_Glove_Details

جزئیات دستکش توان‌افزای صنایع Daiya

این دستکش توان‌افزا نزدیک به ۶۵ گرم وزن دارد و ساخت آن از مواد منعطف، باعث شده است تا در مقایسه با رقبای پیشین خود که دارای ساختار سفت بودند، برای پوشیدن راحت‌تر و سبک‌تر باشد. دستکش از سه بخش تشکیل شده است: یک بستۀ تأمین توان به همراه محفظۀ گاز و کنترل‌کننده، یک دستکش با پوستۀ بادشونده و کابل‌های ارتباطی. این ابزار پوشیدنی دارای یک رابط برای حسگرها در کنارۀ دستکش است که به کنترل‌کننده ختم می‌شود و رابطی دیگر برای هوای فشرده دارد. کنترل‌کننده و محفظۀ هوای فشرده تقریباً ۷۵۰ گرم وزن دارند و در فضای ۱۰ در ۲۰ سانتی‌متری جای می‌گیرند اما نباید به کاربر متصل شوند. ماژول‌های سنگین می‌توانند روی میز نزدیک کاربر قرار گیرند و یا به صندلی یا صندلی چرخ‌دار متصل شوند.

کنترل دستکش بسیار آسان است. برای برداشتن یک جسم قرار گرفته روی سطحی صاف مانند میز، کنارۀ دستکش در جهت مخالف انگشت شست روی میز قرار می‌گیرد و دستکش برقی با بادشدن در برداشتن جسم کمک می‌کند. هنگامی که کار کاربر با جسم به پایان رسید می‌تواند آن را روی میز رها کند. هنگامی که کناره دستکش با میز تماس میابد باد دستکش خالی شده و انگشت‌ها باز می‌شود.

دستکش توان‌افزای Daiya دارای حلقۀ انگشت کوچک است و انگشتان وسطی با هم یکپارچه شده است. این کار باعث صرفه‌جویی در مواد و کانال‌های بادشونده می‌شود چرا که سه انگشت به صورت یک انگشت در نظر گرفته می‌شوند. به جز این، دستکش همان طراحی و پوستۀ بادشوندۀ سیلیکونی همانند دیگر پروژه‌ها را بکار برده است.

جزئیات فنی بیشتر

Toshiro-Noritsugu-TSUYAMA-National-College-of-Technology-Okayama-Japan

دکتر Toshiro Noritsugu استاد دانشگاه ملی فناوری، Okayama ژاپن

دستکش برقی صنایع Daiya بر پایۀ کارهای پژوهشی Toshiro Noritsugu استاد دانشگاه Okayama ژاپن ساخته شده است.  او مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه Okayama ژاپن (۱۹۷۲ و ۱۹۷۴) دریافت کرده و مدرک دکتری مهندسی خود را در سال ۱۹۸۲ از دانشگاه Kyoto ژاپن دریافت کرده است. از سال ۲۰۰۵ او استاد دانشکدۀ علوم و فناوری طبیعی بوده است. در میان دیگر دستاوردها، دکتر  Toshiro ریاست بیست و چهارمین کنفرانس سالانۀ جامعۀ رباتیک ژاپن را در سال ۲۰۰۶ برعهده داشت و تاکنون روی محرک‌های بادی، ماهیچه‌های مصنوعی لاستیکی بادی و ربات‌های توان‌افزای پوشیدنی مطالعه کرده است.

ساخت یکی از نخستین پیش‌ نمونه‌های این دستکش برقی به دسامبر ۲۰۰۸ باز می‌گردد. در چکیدۀ مقاله‌ای با عنوان پوشش‌های توان‌افزا با ماهیچه‌های مصنوعی لاستیکی بادی (Power Assist Wear Driven with Pneumatic Rubber Artificial Muscles)، دکتر Toshiro هدف پروژۀ دستکش برقی را بدین سان بیان می‌کند:

«چکیده- در جوامع پیشرفتۀ امروزی، فناوری‌های نوآورانه برای کمک به انجام کارهای روزانۀ سالمندان و افراد معلول و انجام کارهای سنگین پرستاری مطلوب است. برای توسعۀ این فناوری، محرکی ایمن و مناسب نیاز است. این محرک باید کوچک و سبک وزن بوده و نرمی مناسبی را ارائه دهد. ماهیچۀ مصنوعی لاستیکی بادی چنین محرکی است. ما چند گونه از ماهیچه‌های مصنوعی لاستیکی بادی را توسعه داده و در دستگاه‌های پوشیدنی توان‌افزا بکار گرفته‌ایم. دستگاه پوشیدنی توان‌افزا به نیروهای عضلانی بدن انسان کمک می‌کند تا از فعالیت‌های روزانه، توانبخشی، کار سنگین، ورزش کردن و غیره پشتیبانی کنند».

متن کامل مقاله را از اینجا ببینید:

Power Assist Wear Driven with Pneumatic Rubber Artificial Muscles, 15th International conference on Mechatronics and Machine Vision in Practice, (M2VIP08) ,2-4 Dec 2008, Auckland, New-Zealand (Full paper at harvard.edu)

اطلاعات بیشتر دربارۀ این دستکش در وبگاه شرکت Daiya (به زبان ژاپنی) در دسترس است.

منبع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *