در حرکتی سلطه‌جویانه، شرکت Ekso Bionics فناوری zeroG را تصاحب کرد

بازوی ZeroG ساخت Equipoise معمولاً در پیش‌نمونۀ اسکلت‌های بیرونی با کاربری صنعتی برای نگه داشتن اجسام سنگین بکار می‌رود.

بازوی ZeroG ساخت Equipoise معمولاً در پیش‌نمونۀ اسکلت‌های بیرونی با کاربری صنعتی برای نگه داشتن اجسام سنگین بکار می‌رود.

در یک حرکت بسیار جسورانه، Esko Bionics بازوهای مکانیکی مجهز به فنر zeroG و X-Ar را تصاحب کرد. در حال حاضر بازوی zeroG تقریباً در هر پیش‌نمونۀ اسکلت بیرونی با کاربری صنعتی بکار می‌رود. این کار حرکتی جسورانه از سوی Esko Bionics است که می‌تواند به وجهه، سرمایه‌گذاری‌های شرکت و همچنین رابطه آن با همکاران و رقبا در بازار در حال ظهور اسکلت‌های بیرونی آسیب بزند.

چه شرکت‌هایی zeroG را بکار می‌گیرند؟

zeroG مجهز به فنر است و وزن را به پایه‌اش منتقل می‌کند که سپس از طریق اسکلت بیرونی به زمین انتقال می‌یابد. این همان قطعۀ جانبی مکانیکی است که در بیشتر اسکلت‌های بیرونی صنعتی برای نگه‌ داشتن ابزارهای سنگین بکار می‌رود:

  • Ekso Works ساخت Ekso Bionics
  • FORTIS ساخت Lockheed Martin
  • Modular Agile eXoskeleton (MAX) ساخت US Bionics
  • OLAD ساخت Falltech

اکنون شرکت Ekso Bionics با خرید فناوری zeroG خود را در تقابل با Lockheed Martin  و  Falltech قرار داده است.

آیا Ekso Bionics در حال بازسازی خود است؟

Ekso Bionics همیشه شرکتی ریسک‌پذیر با نوآوری‌های بزرگ بوده است. هیچ کسب و کار دیگری در زمینۀ اسکلت بیرونی به اندازۀ Ekso Bionics روی پروژه‌های متعدد کار نکرده است. طی سال‌ها اسکلت‌های بیرونی زیادی با عنوان Ekso برای کاربری نظامی، صنعتی و توانبخشی از مواد  سخت و نرم و پیش‌نمونه‌های برقی و غیرفعال ساخته شده است. با این حال Ekso Bionics هیچگاه یک نمایندۀ فروش فناوری نبوده است. این کار وجهه شرکت را از نوآور بودن به سمت یک کسب و کار بسیار رقابتی می‌برد.

در نهایت، این کار با خطر مالی نیز همراه است. در حال حاضر Ekso Bionics پیش از این یکبار دچار بحران پول در گردش شده و هنوز سوددهی ندارد. تصاحب اموال شرکت Equipois قطعاً از لحاظ مالی Ekso Bionics را با مشکل مواجه می‌کند و آنها را زودتر از آنچه انتظار می‌رفت نیازمند پیدا کردن سرمایه‌گذاری‌های جدید می‌کند.

چگونه به اینجا رسیدیم؟

FORTIS Brochure, Lockheed Martin and Robrady Design, 2014

پوستر ربات FORTIS – ساختۀ Lockheed Martin و Robrady Design – 2014

در حال حاضر همۀ پیش‌نمونه‌های اسکلت‌های بیرونی برای نگه‌داشتن ابزار‌های سنگین در محیط صنعتی از طراحی مشابه بهره می‌برند. در اصل، Ekso Bionics و Lockheed Martin در ساخت یک اسکلت بیرونی هیدرولیکی برای ارتش به نام HULC همکاری کردند. این پروژه به شکست انجامید ولی چارچوب تکمیل نشدۀ HULC برای ساخت یک اسکلت بیرونی غیرفعال بکار رفت که می‌توانست با بکارگیری بازوهای zeroG استفاده از ابزارهای سنگین صنعتی را پشتیبانی کند. در آن زمان، Esko Bionics گزارش داد که با وجود علاقه‌مندی این شرکت پولی برای سرمایه‌گذاری در این اسکلت بیرونی ندارد. سپس Lockheed Martin این پیش‌نمونه را در اختیار گرفت و با Robrady Design قرارداد بست تا چیزی را بسازد که در نهایت منجر به اسکلت بیرونی غیرفعال FORTIS برای کاربری صنعتی شد. دربارۀ  اسکلت بیرونی FORTIS بیشتر بخوانید.

Ekso Bionics با درک اشتباه خود، اسکلت بیرونی صنعتی خود با نام Ekso Works را ساختند و دو شرکت بر سر این که کدامیک مالکیت معنوی هردو اسکلت بیرونی را در اختیار دارد اختلاف دارند. Esko Bionics ادعا می‌کند که کارهای اولیه آنها بوده است که FORTIS را ساخته است در حالی که Lockheed Martin مدعی است آنها به همراه Robrady Design اسکلت بیرونی FORTIS را بدون نقض هیچکدام از حقوق ثبت اختراع Esko Bionics ساخته‌اند.

در حالی که Ekso Bionics و Lockheed Martin در حال مجادله بودند، شرکت US Bionics که حاصل همکاری Ekso Bionics و Faltech بود نیز اسکلت بیرونی غیرفعال خود را برای کاربری صنعتی ساخت که متکی به zeroG بود. در همین زمان، چند کشور اروپایی روی پروژۀ پژوهشی Robomate سرمایه‌گذاری کردند که سامانۀ فنری مشابهی را برای نگه داشتن اجسام سنگین در محیط‌های صنعتی بکار می‌برد.

چه چیزی در آینده برای فروش وجود دارد؟

مطابق با تارنمای Ekso Bionics، شرکت Equipois از زمان معرفی محصول تنها ۶۰۰ واحد از zeroG فروخته است ولی Ekso Bionics متعهد شده است تا به همۀ قراردادها و سفارش‌های پیشین پایبند باقی بماند. این خریدی جسورانه است که می‌تواند از هر دو لحاظ امور مالی و اراده شرکت Esko Bionics را تهی کند.

برای مطالعه مقاله کامل مطبوعاتی می‌توانید به تارنمای شرکت Ekso Bionics مراجعه کنید.

منبع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *