افزودن بازخورد فیزیکی در واقعیت مجازی با ابزار Impacto

Impacto_01-590x330

واقعیت مجازی احتمالا دهه‌هاست که وجود دارد اما همین اواخر بود که روی مشکلات واقعی واقعیت مجازی کار شد و  این مشکلات برطرف گردید. حال چیزی که در انتظار ماست تجربه‌ای دلنشین از پوشیدن هدست‌های واقعیت مجازی است که بیشتر آن‌ها محصول دو شرکت Facebook و Oculus Rift هستند. حتی اگر این هدست خارق‌العاده باشد باز هم تنها بخشی از مشکل را حل می‌کند و مشکل بزرگ دیگر یعنی بازخورد باقی می‌ماند. واقعیت مجازی با قراردادن نمایشگری مقابل چشمانتان که به حرکتهای شما واکنش نشان می‌دهد آزادی در حرکت را به ارمغان آورده است. شما می‌توانید به اطراف حرکت کنید و حتی با تجهیزات مناسب، بدن خود را در حال واکنش درون دنیای مجازی ببینید. اما کاری که هنوز قادر به انجام آن نیستیم هماهنگ کردن اشیای مجازی با بازخوردها در دنیای واقعی است. برای نمونه اگر شما در دنیای مجازی با یک شیء برخورد کنید اثر این برخورد را روی بدن واقعی خود حس نمی‌کنید. Impacto در تلاش است با شبیه‌سازی اثرهای فیزیکی به کمک تحریک‌های عضلانی الکتریکی و لامسه‌ای، این مشکل را برطرف سازد.

Impacto یک پروژۀ پژوهشی است که به همت Pedro Lopes، Alexandra Ion و Patrick Baudisch در موسسۀ Hasso Plattner در آلمان انجام شده است. این ابزار با ایجاد ضربه‌های آهسته روی پوست و بهره‌گیری از محرک‌های عضلانی الکتریکی یک دستگاه بی‌سیم متصل شده به بدن کار می‌کند. هنگامی که یک ضربۀ مجازی رخ می‌دهد، دستگاه با ضربه‌های فیزیکی آهسته روی پوست واکنش نشان می‌دهد و این پاسخ را با تحریک عضلات فرد و به عقب راندن اندام، بهبود می‌بخشد. درست مانند اینکه ضربه‌ای به آن وارد شده باشد. تمام این کارها تنها طی ۵۰ میلی ثانیه انجام می‌شود.

واکنش لمسی می‌تواند با افزودن ضربه‌زننده‌هایی با شکل‌های گوناگون به دستگاه تغییر کند. نوع بازخوردی که کاربر دریافت می‌کند برای حرکتهای ورزشی مناسب است. Impacto تا به حال برای ورزش‌های مشت‌زنی، فوتبال و بیسبال آزمایش شده است.

Impacto_06-590x330

شاید این ابزار یک سامانۀ محدود به نظر برسد اما به یاد داشته باشید که Impacto تنها یک پروژۀ پژوهشی است و کار بر روی آن ادامه دارد.  در حال حاضر، این پژوهشگران یک سامانۀ بی‌سیم ساخته‌اند که بازخورد‌های فیزیکی ایجاد می‌کند. آنها این سامانه را به موتور بازی Unity متصل کرده‌اند. تصور کنید که این دستگاه کوچک شده و تعدادی از آن  را به قسمت‌های گوناگون بدنتان چسبانده‌اید در آن صورت شما یک لباس واقعیت مجازی با بازخورد فیزیکی خواهید داشت.

منبع:  geek.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *