سامانه IpsiHand از فناوری رابط مغز و رایانه برای توانبخشی سکته مغزی استفاده میکند

سامانه IpsiHand نخستین دستگاه دارای تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا است که از فناوری رابط مغز و رایانه برای توانبخشی بیماران سکته مغزی استفاده می‌کند. هر ساله حدود ۳۰۰۰۰۰ آمریکایی از همی‌پارزی (ضعیف شدن خفیف در عضلات یک طرف بدن) پس از سکته رنج می‌برند. همی‌پارزی در اندام فوقانی منجر به کاهش توانایی در انجام فعالیت‌های روزمره و محدود کردن کنترل حرکتی بازو و دست می‌شود.  IpsiHand پتانسیلی برای بازیابی توانایی‌های اساسی اندام فوقانی برای انجام وظایف در زندگی روزمره فراهم می‌کند. این دستگاه از فناوری رابط مغز و رایانه برای باز و بسته کردن اسکلت بیرونی رباتیک با استفاده از قسمت آسیب ندیده مغز بهره می‌برد. این اسکلت بیرونی نویدبخش بهبود سریع و کامل عملکرد دست در بسیاری از بیماران است. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

سامانه IpsiHand از فناوری رابط مغز و رایانه برای توانبخشی سکته مغزی استفاده میکند

شرکت Neurolutions یک شرکت تجهیزات پزشکی در حال توسعه و تجاری‌سازی نخستین دستگاه در نوع خود با استفاده از فناوری رابط مغز و رایانه (BCI) برای توانبخشی اندام فوقانی پس از سکته مغزی است. این شرکت اعلام کرد تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) را برای سامانه‌ی پیشگام توانبخشی IpsiHand دریافت کرد.

کنترل اسکلت بیرونی با ذهن

سامانه IpsiHand برای استفاده در منزل یا درمانگاه به عنوان بخشی از درمان توانبخشی تجویز شده است. IpsiHand شامل یک اسکلت بیرونی رباتیک است که روی دست و مچ دست بیمار قرار می‌گیرد، یک رایانه لوحی و یک هدست بیومتریک مبتنی بر EEG است. این سامانه سیگنال‌های مغزی را از نیمکره آسیب ندیده به حرکت اسکلت بیرونی ترجمه می‌کند. در نتیجه، هنگامی که بیمار به فکر باز کردن دست خود است، دستگاه از نظر جسمی دست آسیب دیده بیمار را باز می‌کند. این توانایی باز و بسته شدن فیزیکی دست بر اساس افکار بیمار، بازسازی عضلات را تسهیل می‌کند و توانبخشی اندام فوقانی را بهبود می‌بخشد. سامانه IpsiHand نتایج قابل توجهی از نظر آماری و بالینی برای بیماران سکته مغزی در آزمایش‌های بالینی فراهم کرد.

پیشرفت در بهبود نتایج توانبخشی بیماران سکته مغزی چالش برانگیز بوده است، اما مجوز بازار سامانه IpsiHand نویدبخش آینده روشنی برای بیماران سکته مغزی است.

حدود ۶ میلیون بازمانده از سکته مغزی در ایالات متحده زندگی می‌کنند. ۸۰۰۰۰۰ بزرگسال آمریکایی هر ساله دچار سکته مغزی می‌شوند که از این تعداد حدود ۳۰۰۰۰۰ نفر دچار اختلال در عملکرد و حرکات اندام فوقانی هستند. ۶۵٪ قربانیان سکته شش ماه پس از سکته، کاهش عملکرد حرکتی را گزارش می‌کنند.

IpsiHand برای استفاده در بیماران ۱۸ ساله و بالاتر که تحت توانبخشی سکته مغزی قرار دارند، جهت سهولت در آموزش مجدد عضلات و حفظ یا افزایش دامنه حرکات استفاده می‌شود. آزمایش روی ۴۰ بیمار نشان داد پس از ۱۲ هفته بهبود عملکرد حرکتی با این دستگاه اتفاق می‌افتد.

Neurolutions قصد دارد اواخر سال جاری تجاری‌سازی سامانه توانبخشی IpsiHand را در ایالات متحده آغاز کند.


بیشتر بخوانیم:

>> جابجایی مرزهای توانبخشی با ربات ها و اسکلت بیرونی

>> اقدام زود هنگام، بهترین گزینه برای بهبودی سکته مغزی است


منبع:  neurolutions.com

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوریهای توان افزا و پوشیدنی) مجاز است»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *