نوار زخم‌بندی شبه‌پوستی با قابلیت جاسازی قطعه‌های میکروالکترونیکی دستاورد پژوهشگران MIT

Strechable-bandage by MIT researcher

گروهی از پژوهشگران موسسۀ فناوری ماساچوست به رهبری Xuanhe Zhao دانشیار دانشکدۀ مهندسی مکانیک این موسسه، ماده‌ای نرم، کشسان، چسبناک و ژل مانند را معرفی کرده‌اند که می‌تواند حسگر‌های دما، چراغ‌های LED، سیم‌های رسانا، تراشه‌های نیمه رسانا و دیگر قطعه‌های ریز الکترونیکی را در خود جای دهد. این ماده کاربردهای بسیاری در فناوری‌های پزشکی و سخت‌افزارهای تناسب‌اندام خواهد داشت تا این ابزارهای مراقبت‌ بهداشتی هوشمند، دوستدار پوست نیز باشند.

همچنین می‌توان این ماده را نوار زخم‌بندی هوشمند با توانایی انعطاف‌پذیری بالا برای مناطق خم شونده مانند آرنج، ستون فقرات و غیره نامید. مادۀ اصلی این باند کششی ماتریس هیدروژل است که عمدتاً از آب تشکیل شده است. انگیزۀ اصلی برای طراحی چنین مادۀ انعطاف‌پذیری عملکرد خود بدن است که سبب می‌شود پوست نرم و نمناک باشد. مواد هیدروژل دارای سختی از ۱۰ تا۱۰۰ کیلوپاسکال هستند.

پژوهشگران قادرند تا با جاسازی قطعه‌های الکترونیکی در یک ورق هیدروژل، پوشش زخم‌بندی هوشمندی دارای حسگرهای دما و مخازن دارو برای مراقبت‌های بهداشتی دقیق ارائه کنند. در طول آزمایش‌ها حتی هنگامی که پوشش هیدروژل روی مناطق منعطف بدن قرار گرفت عملکردی بدون نقص داشت.

بنابر گفتۀ Hyunwoo Yuk که بر روی مقالۀ دکتر Zhao منتشر شده در مجلۀ Advanced Materials کار می‎‌کند:

«توانمندی منحصربفرد این نوآوری در آنست که هنگام حس کردن حالت‌های گوناگون، مانند تشخیص افزایش دمای غیر عادی به کمک حسگر ، این دستگاه می‌تواند بر اساس نیاز، دارویی ویژه را از یکی از مخازن که برای رهاسازی در طول زمان در ماتریس هیدروژل پخش شده‌اند انتخاب کند و داروها را در آن محل ویژه رها سازد».

Strechable-bandage-by-MIT-researchersمنبع:  damngeeky.com

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *