سه اندام مصنوعی لِگویی خودساز و قابل تنظیم برای نیاز معلولان

با وجود تعداد زیادی اندام مصنوعی، به دو دلیل هنوز بسیاری از معلولان تمایلی برای بکار بردن آنها ندارند. یا این اندام‌های‌ مصنوعی بسیار گران بوده و یا سنگین و غیرقابل تنظیم‌اند. ایدۀ ساخت پروتزها از مهره‌های لِگو جایگزینی سودمند، سرگرم‌کننده و مناسب را برای کاربران فراهم می‌کند که به طور معمول می‌تواند برای بزرگسالان و کودکان بکار گرفته شود. می‌خواهیم شما را با سه مورد از هیجان‌انگیزترین اندام‌های مصنوعی لِگویی آشنا کنیم که قابل تنظیم برای کاربردهای گوناگون هستند.

بازوی مصنوعی برای کودکان

IKO-prosthetic-system-by-Carlos-Arturo-Torres-from-the-UMEA-Institute-of-design

Carlos Arturo Torres از موسسۀ UMEA در همکاری با Lego FuturLab و CIREC سامانۀ اندام مصنوعی IKO را ساخته است. این سامانۀ بازوی مصنوعی از مهره‌های لِگو ساخته شده است تا به کودکان دارای نقص عضو و دوستانشان اجازه دهد اندام مصنوعی بسازند. برای کمک به سازنده‌ها و آسان‌تر شدن این کار، یک سوکت و یک باتری روی بازوی مصنوعی نصب شده و به یک پردازنده مجهز شده است.


>> در این زمینه بخوانید: لذت ساختن پروتز برای کودکان با قطعات Lego 
>> در این زمینه بخوانید: بازوی مصنوعی سازگار با اسباب بازیهای Lego ویژۀ کودکان 


پای مصنوعی لِگویی

Christina Stephens که پای خود را در یک تصادف رانندگی از دست داده است یک پای مصنوعی از لِگو ساخته است. Christina یک درمانگر حرفه‌ای و پژوهشگر بالینی است. ایده ساخت پای مصنوعی از مهره‌های لِگو زمانی به ذهن او خطور کرد که همکارش در آزمایشگاه به شوخی از او خواست تا یک پای مصنوعی برای خود بسازد. Christina هنگامی که به خانه برگشت، کار خود را با یک وان پر از لگو آغاز کرد و یک پای لِگویی ویژه ساخت. فیلم مرور زمان زیر چگونگی ساخت پای مصنوعی را نشان می‌دهد.

بازوی مصنوعی لِگویی ابرقهرمان

Superhero-Lego-Prosthetic-arm

Adrian Robinson ده ساله که با نقص در بازوی خود بدنیا آمده است پس از تحت تاثیر قرار گرفتن در اردوگاه  Superhero CyborgsKID mob با ابرقدرت خود یک دست لِگویی برای خود طراحی کرده است. در اردوگاه به کودکان با نقص عضوهای گوناگون کمک می‌شود تا اندام مصنوعی و دستگاه‌های ارتوپدی خود را بسازند. Adrian که بدون بازوی چپ به دنیا آمده است با کمک داوطلبین و سازنده‌های اندام مصنوعی یک پروتز بی‌همتا مونتاژ کرده است که دربرگیرندۀ اسباب‌بازی‌های قدیمی، قطعات فلزی و چند قطعۀ چاپ سه بعدی می‌شود. اشیاء گوناگون شامل چنگال و قاشق، یک دست لِگویی بزرگ و همچنین یک دستۀ کنسول بازی Wii روی این بازوی مصنوعی نصب می‌شود. دست آدریان زرق و برق‌دارترین اندام مصنوعی نیست اما بسیار عملی و مفید است. یکی از کاربران وبگاه instructables مشغول  کار بر روی طرحهای Adrian و تلاش برای ساختن آنها با فناوری چاپ سه بعدی است.

منبع:  damngeeky.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *