mMitra و دسترسی بیشتر مادران به آموزش ابتدایی بهداشت

هر روز در هند نزدیک به ۱۵۰ مادر از عوارض ناشی از بارداری و بیش از ۳۵۰۰ کودک زیر ۵ ساله می میرند. فقدان دسترسی به آموزش ابتدایی بهداشت در پیشگیری از بیماری‌ها، آماده شدن برای تولد و درک عوارضی که ممکن است در دوران بارداری و دوران ابتدایی زندگی نوزاد رخ دهد، موجب افزایش این آمار بوده است. اما امیدی وجود دارد. با مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

mMitra و دسترسی بیشتر مادران به آموزش ابتدایی بهداشت

Joseph Wood Krutch، یک نویسنده و متفکر گفت: «فناوری جمعیت‌های بزرگ را ممکن می‌سازد و جمعیت‌های بزرگ اکنون فناوری را ضروری می‌دانند». همه می‌توانند این نکته را تأیید کنند که فناوری‌های مدرن برای همه مردم در جوامع چه بزرگ و چه کوچک در سراسر جهان شگفت انگیز بوده است. با این حال راهکارهای فناوری اغلب توسط و برای یک زیر مجموعه کوچک از جهان ساخته می‌شود. قطب‌هایی همچون Silicon Valley، سیاتل و نیویورک ممکن است احساس کنند ارتباطات فوق‌العاده‌ای دارند اما بسیاری از نوآوری‌های آنها پس از اتمام هرگز در دسترس ملت‌های دورتر، بویژه در کشورهای در حال توسعه قرار نمی‌گیرد.

خوشبختانه، علیرغم ماهیت منزوی فناوری، کشورهای در حال توسعه زمینه‌های بسیاری را به دست آوردند و وعده داده‌اند که حباب‌ها را پشت سر بگذارند. این پیشرفت فوق العاده است. در واقع، طبق پژوهش‌های Pew، بیش از نیمی از بزرگسالان در ۲۹ کشور در حال توسعه اکنون از اینترنت استفاده می‌کنند. بسیاری از ما این را باور داریم که عملکردهای پایه‌ای اینترنت برای این جمعیت‌ها کلیدی است.

در چند سال گذشته، هند از مرز یک میلیارد کاربر تلفن همراه گذشت. آخرین ارقام حدود ۱۲۵ میلیون کاربر گوشی هوشمند را نشان می‌دهد. انتظار می‌رود که این رقم به صورت نمایی رشد کند. این پیشرفت ناشی از مشارکت دولت هند است که پروژه بلندپروازانه‌ای با عنوان «هند دیجیتال» را در دست دارد و تلاش می‌کند تا مردم بیشتری به خدمات مالی، بهداشتی و مدنی دست یابند. کشور چین در سال ۲۰۱۲ از مرز یک میلیارد کاربر تلفن همراه عبور کرد و بیش از ۵۰۰ میلیون کاربر گوشی هوشمند دارد.

سنگاپور حتی وعده داده است، رتبه شماره یک در سطح جهان برای استفاده از گوشی‌های هوشمند را داشته باشد. با توجه به نظرسنجی Deloitte، اندونزی‌ها در استفاده از برنامه‌های پولی تلفن همراه پرکارند و ۵۶ درصد از مردم در حال بررسی حساب بانکی خود هستند و ۳۰ درصد در حال خرید آنلاین.

اما ثروت بدون سلامتی ارزشی ندارد. که این موجب می‌شود برنامه‌های کاربردی مراقبت‌های بهداشتی تلفن همراه ضروری باشند.

پژوهش انجام شده توسط PricewaterhouseCoopers به ​​ما می‌گوید که کشورهای در حال توسعه برنامه‌های سلامت همراه (یا mHealth) را پذیرفته‌اند. چیزی که ممکن است شما را شگفت زده کند این است که تلفن‌های همراه بیشتر یکی از منابع اطلاعات بهداشتی در این مناطق هستند تا یک مزیت اضافه. بیش از ۱۵۰۰۰۰ برنامه کاربردی mHealth وجود دارد، که میلیاردها نفر از مردم از این فرصت برای شرکت در مراقبت‌های پیشگیرانه بدون نیاز به مشورت با پزشک استفاده می‌کنند.

در هند، بیش از ۱۵۰ مادر هر روز به علت عوارض مرتبط با بارداری، همراه با بیش از ۳۵۰۰ کودک زیر ۵ ساله می‌میرند. در شرکت جانسون و جانسون (Johnson & Johnson)، رویکردی برای رسیدگی به این مسئله با افزایش هر چه بیشتر استفاده از تلفن‌های همراه وجود دارد. جانسون و جانسون، همراه با BabyCenter، همکاران محلی و شرکای دولتی و ARMMAN، برنامه کاربردی mMitra را ایجاد کردند. mMitra یک سرویس صوتی رایگان تلفن همراه است که اطلاعات جامع سلامت در مورد مراقبت پیشگیرانه و مداخلات ساده برای کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان و بهبود کیفیت زندگی مادران و فرزندان آنها در هند را ارائه می‌دهد.

انتظار می‌رود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به ۶/۶ میلیارد برسد. سخنان Joseph Wood Krutch در مورد فناوری و جمعیت‌های رو به رشد، هر روز صحیح‌تر از همیشه می‌شود. ما به دنبال بهبود کیفیت زندگی هر فرد هستیم و بهترین راه برای رسیدن به این هدف به اشتراک گذاشتن ابزار و فناوری برای سلامتی آینده جمعیت در تمام گوشه و کنار جهان است.


در زمینه فناوری‌های سلامت همراه بیشتر بخوانید:

>>سلامت همراه (mHealth) تحولی در ارتقا سلامت

>>آیندۀ بهداشت و سلامت: از حسگرهای قابل کاشت در بدن تا اسکلتهای بیرونی پوشیدنی

>>تشخیص کم خونی با گوشی هوشمند


منبع: linkedin

نویسنده: Sandra (Sandi) Peterson از شرکت Johnson & Johnson

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *