North Focals نقطه ی عطفی در طراحی عینک های هوشمند

عینک‌های هوشمند، رویای نمایش دنیای مجازی در برابر چشم‌ها را بدون نیاز به گوشی‌های هوشمند به واقعیت تبدیل می‌کنند. گوگل ایده‌ی نمایش اعلان‌ها و اطلاعات در مقابل چشم‌ها با کمک گوگل گلس را ارائه کرد اما پس از سال‌ها این ایده دیگر جذابیتی نداشت. با این فناوری پوشیدنی، اعلان‌های گوشی هوشمند مقابل شما به نمایش درمی‌آیند و می‌توانید تصمیم بگیرید آیا نیاز است که کار خود را متوقف کنید و به پیام‌ها و اعلان‌های گوشی پاسخ دهید یا خیر. تلاش‌های گذشته برای توسعه‌ی یک عینک هوشمند واقعیت افزوده کاربردی به نتیجه‌‌ی قابل قبولی نرسید. اکنون عینک هوشمند North Focals در این مسیر به موفقیت چشمگیری رسیده است. North Focals نخستین عینک هوشمندی است که بر خلاف گوگل گلس، آزاردهنده و دست و پاگیر نیست و کاربران با علاقه‌ی فراوان بر چشم خود خواهند گذاشت. برای آشنایی و بررسی عینک هوشمند North Focals با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.
North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
North Focals از نظر ظاهری در مقایسه با دیگر عینک‌های بازار، بسیار ظریف و زیبا است. تصور کنید بدون نیاز به چک کردن گوشی موبایل خود، همزمان با راه رفتن در خیابان و بدون توقف در مسیر، اطلاعات موردنیاز در مقابل شما نمایش داده می‌شود. این عینک همانند ساعت‌های هوشمند تعمیمی از گوشی هوشمند شما به شمار می‌آید و دسترسی شما را به اعلان‌ها و پیام‌ها و دستیار صوتی الکسا (Alexa) فراهم می‌کند.

North Focals همانند یک عینک معمولی

North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
North Focals مانند عینک معمولی به نظر می‌رسد. یک پروژکتور بسیار کوچک بر بخش داخلی دسته‌ی راست عینک تعبیه شده است. این طراحی از برترین فناوری‌های موجود به شمار می‌آید. این پروژکتور بر شیشه‌ی عینک، نور با طول موج‌های مخصوص می‌تاباند تا چشم، رابط کاربری نرم‌افزاری را مشاهده کند. دسته‌های عینک North Focals به خاطر وجود سخت‌افزار و باتری، در مقایسه با دیگر عینک‌ها، ضخامت بیشتری دارد بنابراین همانند عینک‌های معمولی خم نمی‌شود و از بخش میانی عینک خم می‌شود. هنگامی که این عنک هوشمند را بر چشم می‌گذارید اطرافیان متوجه نخواهند شد که North Focals یک عینک هوشمند است بلکه آن را یک عینک معمولی با دسته‌های کمی ضخیم مشاهده خواهند کرد. همچنین هیچ دوربینی بر عینک قرار نگرفته است و حریم خصوصی را حفظ می‌کند.
North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
کاربران عینک‌های هوشمند به طور معمول از نظر دیگران ظاهری عجیب دارند اما طراحی North Focals به گونه‌ای است که کاربر با خاطری آسوده این عینک را استفاده می‌کند. وزن عینک کمی سنگین است و کاربر پس از مدتی احساس خستگی خواهد کرد.

ظاهری معمولی همراه با فناوری هوشمند

North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
رابط کاربری عینک North Focals بسیار ساده، رنگی و دلپذیر برای چشم است. این عینک می‌تواند اعلان‌های گوشی‌های دارای سیستم‌عامل اندروید و آی‌اواس (iOS) را نمایش دهد. کاربر می‌تواند مشخص کند اعلان‌های کدام برنامه‌ی کاربردی گوشی هوشمند با عینک North Focals نمایش داده شود. شرایط آب‌وهوایی و تقویم و وضعیت باتری نیز قابل نمایش است. کاربر می‌تواند به پیام‌های متنی پاسخ دهد، از دستیار صوتی الکسا استفاده کند و از سامانه‌ی هم‌سفری آنلاین اوبر (Uber) تاکسی درخواست کند. تمام این خدمات نه تنها از طریق دستورات صوتی و حرکت دادن دست در کنار عینک فراهم می‌شود بلکه این عینک دارای یک وسیله‌ی افزودنی حلقه‌مانند به نام Loop است. بر این حلقه یک جوی‌استیک بسیار کوچک قرار دارد که با حرکت آن، کاربر می‌تواند از میان فهرست اقدامات، دستور موردنظر را انتخاب کند. این نوع تعامل با عینک هوشمند یکی از بهترین روش‌های تعامل به شمار می‌آید.

پاسخ به پیام‌های متنی تنها با یک کلیک

North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
وقتی‌که یک پیام به گوشی هوشمند ارسال می‌شود، صدای اعلان بر دسته‌ی عینک هوشمند پخش می‌شود و متن اعلان مقابل چشم راست نمایش داده می‌شود. اطلاعات نمایش داده شده با عینک هوشمند، دید کاربر را محدود نمی‌کند. نسخه‌ی کنونی North Focals تنها اعلان‌ها را به کاربر نشان می‌دهد. در نسخه‌های جدیدتر، تعامل بیشتری برای عینک هوشمند در نظر گرفته خواهد شد تا نیاز کاربران به گوشی هوشمند کاهش یابد. هنوز با قرار گرفتن عینک بر بینی، کاربر احساس راحتی کامل نخواهد کرد. این مشکل مطمئنا در نسخه‌های بعدی برطرف خواهد شد. این عینک هنوز جایگزین عینک‌های طبی معمولی نیست زیرا نمی‌توان شیشه‌های عینک طبی را به جای شیشه‌های این عینک استفاده کرد. همچنین، اندازه‌ی عینک متناسب با کاربران عینک طبی قابل تنظیم نیست.

با این حال، ویژگی‌های لنز عینک قابل مقایسه با عینک‌های طبی است و هر آن‌چه از لنز عینک‌های معمولی انتظار دارید برای عینک North Focals در نظر گرفته شده است. پوشش ضد انعکاس نور (anti-reflective)، حفاظت در برابر تابش فرابنفش (ultraviolet protection) و پوشش مقاوم در برابر ضربه و آب از جمله ویژگی‌های عینک North Focals هستند.

عمر باتری و روش شارژ باتری

North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده
عمر باتری عینک هوشمند North Focals هیجده ساعت اعلام شده است. برای شارژ عینک کافی است آن را به جعبه‌ی عینک بازگردانید. جعبه‌ی عینک همانند یک پاوربانک عمل می‌کند و باتری عینک را شارژ می‌کند. جعبه‌ی عینک تا سه بار شارژ کامل باتری، ظرفیت دارد. جعبه‌ی عینک دارای یک سوکت پورت USB-C است که برای شارژ جعبه قابل استفاده است. اندازه‌ی جعبه‌ی عینک کمی بزرگ است و شاید نتوان آن را همیشه همراه خود داشت. قیمت این عینک ۱۰۰۰ دلار است.
North Focal نقطه‌ی عطفی در طراحی عینک‌های هوشمند به شمار می‌آید. همچنان راه طولانی برای عینک هوشمند کاربردی وجود دارد. در نسخه‌های بعدی، باید منتظر بهبود نرم‌افزار و سختافزار این عینک باشیم.
North Focals نقطه ی عطف طراحی عینک های هوشمند واقعیت افزوده


در همین زمینه بخوانیم:

>>شش فناوری شگفت انگیز نابینایان و افراد با مشکلات بینایی
>>Recon Jet : عینک هوشمند مناسب ورزشکاران
>>تجربه ی دنیای واقعی در محیط مجازی با لباس واقعیت مجازی تسلا (Teslasuit)


منبع: digitaltrends

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *