Roam Robotics سازنده ی اسکلت های بیرونی کاربردی

ساخت یک اسکلت بیرونی و مشاهده‌ی کارکرد آن برای سازندگان دستگاه یک تجربه‌ی شیرین است. Tim Swift یکی از دست‌اندرکاران ساخت اسکلت بیرونی Ekso‌ به دنبال این احساس خوشایند، پس از جدا شدن از Ekso Bionics شرکت خود را تاسیس کرد. Roam Robotics شرکتی است که به دنبال ساخت دستگاه‌های کارآمد برای زندگی روزانه‌ی مردم شکل گرفته است. برای آشنایی بیشتر با دیدگاه وی و شرکت وی با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

منبع: Roam Robotics
منبع: Roam Robotics

آشنایی با ایده‌ی تاسیس شرکت Roam Robotics

مشاهده‌ی نخستین قدم‌های فردی که پس از سال‌های راه می‌رود، حس عجیبی است. Tim Swift به عنوان عضوی از گروه نخستین و سه نفره‌ی سازنده‌ی پوشیدنی بیونیک Ekso‌ این حس را تجربه کرده است. این ربات مکانیکی پا برای کمک به افرادی که است که به علت فلج شدن پاها برای گام برداشتن کمک ویژه‌ی یک اسکلت بیرونی را نیاز دارند. آخرین سمت وی در Ekso Bionics مدیریت پژوهش بوده است. وی در مصاحبه با Digital Trends فناوری اسکلت‌های بیرونی را یک فناوری شگفت انگیز دانست که مانند یک فرزند، مورد علاقه‌ی اوست.

هر چند حضور در جلسات عملی استفاده از اسکلت بیرونی بسیار تشویق کننده است، تصویری که در نهایت در ذهن Swift باقی ماند به نوعی تنزل رتبه‌ی خاطره‌‌ای است که در بالا به آن اشاره شد. راه رفتن با اسکلت بیرونی برای بیماران بسیار خوشایند است، اما در انتهای جلسه‌ی توانبخشی با اسکلت بیرونی بیمار از دستگاه پایین آمده و روی صندلی چرخدار خود می‌نشیند. سپس با همان ویلچری که وارد اتاق شده بود، از اتاق خارج می‌شود.

نظر شخصی Tim Swift‌در مورد اسکلت بیرونی و تاسیس شرکت Roam Robotics

در نهایت Swift در سال ۲۰۱۳ به همکاری خود با Ekso Bionics پایان داد و به دنبال راهی برای پر کردن خلاهای فناوری‌های اسکلت بیرونی وارد حوزه‌ی جدیدی از پژوهش شد: اسکلت‌های بیرونی قابل الحاق به بدن انسان و فناوری کاربردی در زندگی روزمره‌ی مردم. چنین دستگاهی باید سبک و هم هزینه باشد. به گفته‌ی Swift:

هدف ساختن ماشین‌های صد هزار دلاریِ ۶۰ پوندی( ۲۷ کیلوگرم) با بیشینه‌ی سرعت نیم مایل در ساعت( ۸۰۰ متر در ساعت) نیست. رویای ما چنین چیزی نیست. رویای ما تغییر روش زندگی افراد است.

منبع: Digital Trands
منبع: Roam Robotics
منبع: Roam Robotics

آشنایی با شرکت Roam Robotics

Tim Swift به دنبال ارائه‌ی راهی متفاوت برای استفاده از اسکلت‌های بیرونی Roam Robotics را تاسیس کرد( برای مطالعه‌ی بیشتر در مورد این شرکت به این فهرست مراجعه نمایید). محصولات این شرکت لزوما برترین اسکلت‌های بیرونی موجود نیست، اما سامانه‌هایی سبک و به صرفه، ۲۵۰۰ دلار، است. همین امر می‌تواند نقطه‌ی قوتی برای فروش باشد. بنابر نظر Swift استفاده از تجهیزات الکترومکانیکی و هیدرولیکی قیمت و وزن دستگاه را بالا می‌برد. به همین دلیل شرکت در تولیدات خود به جای فلز از اجزای پلاستیکی و پارچه‌ای بهره می‌برد. حاصل کار دستگاهی است که به بریس شباهت بیشتری دارد و تنها چند کیلوگرم وزن دارد.

سه بازار اسکلت بیرونی نظامی، پزشکی و صحرایی مورد توجه این شرکت است. وجه تشابه این سه بازار کمبود نیروی فیزیکی در هنگام انجام کار است. در این میان، اسکلت بیرونی صحرایی Elevate مخصوص اسکی بازان است. به گفته‌ی Tim Swift یک افسر نیروی دریایی، یک ورزشکار و یک فرد خانه‌دار هر سه برای انجام هر چه بهتر امور روزمره‌ی خود محدودیت‌هایی دارند. هدف شرکت وی شناسایی این محدودیت‌ها و جابه‌جایی مرز آن به میزان ۲۰ تا ۳۰ درصد است.

چرا اسکلت بیرونی ویژه‌ ی اسکی

نخستین محصول این شرکت Elevate نام دارد و یک اسکلت بیرونی برای اسکی بازان است. Elevate با کاهش بار وارد بر زانوها و عضلات چهارسر ران به اسکی باز کمک می‌کند زمان مفید اسکی را افزایش دهد. Elevate در هنگام نیاز فعال می‌شود و در سایر موارد وجود آن حس نمی‌شود. سر پیچ، در شیب‌های تند، هنگام انجام مانورهای خاص و هر کجا کمک به کاربر لازم هست، فعال شدن این اسکلت بیرونی فشار را از بدن کاربر دور می‌کند.

به عقیده‌ی Swift تصویر گام‌های خشن و محکم یک اسکلت بیرونی را می‌توان با محصولاتی مانند Elevate از بین برد. Elevate تنها آغاز کار و یک دستگاه آزمایشی است که در انجام حرکات روان و آرام، در عین حال حرفه‌ای به کار گرفته می‌شود.

منبع: Roam Robotics
منبع: Roam Robotics

حوزه‌ی ورزش مخاطبان خاص خود را نیز دارد. در ایالات متحده به تنهایی ۱۰ میلیون اسکی باز مشتاق وجود دارد که حداقل سالی چهار بار به پیست اسکی سر می‌زنند. در سطح بین‌المللی حداقل ۵۰ میلیون ورزشکار مطرح هستند. در این میان افرادی نیز هستند که در هنگام ورزش احساس فشار آزارشان می‌دهد و به کمک نیاز دارند.

فواید ساخت یک اسکلت بیرونی برای Tim Swift

رونق بازار اسکلت بیرونی صحرائی برای Roam Robotics به معنای فراهم شدن امکانات مالی جهت تمرکز روی اسکلت‌های بیرونی پزشکی است. در آمریکا ۵۰ درصد جمعیت به مشکلات زانو مبتلا هستند. در سال ۲۰۱۰ در حدود ۱۸ میلیون بیمار مبتلا به آرتروز وجود داشت. این افراد برای انجام امور روزمره به کمک جدی نیاز دارند و از دردهای شدید رنج می‌برند.

در حال حاضر اسکلت بیرونی پزشکی Roam Robotics تا ۹۰ درصد آماده‌ی بهره‌برداری است. شرکت امیدوار است ارائه‌ی محصول در سانفرانسیسکو به روشن شدن میزان کارایی آن کمک کند. اسکلت بیرونی نظامی این شرکت نیز تقریبا در همین مرحله از ساخت است. این وسیله توان فیزیکی کاربران نظامی را در هنگام انجام وظیفه افزایش خواهد داد. Roam Robotics یک جایزه‌ی ۱۱ میلیون دلاری از دولت آمریکا جهت توسعه‌ی این دستگاه دریافت کرده است. ۱۲ میلیون دلار نیز در صورت موفقیت در ساخت به شرکت در آینده اهدا خواهد شد.

منبع: Roam Robotics

آزمونی برای سنجش کارایی از دیدگاه مردم

روشی که در Roam Robotics برای توصیف کارایی یک سامانه استفاده می‌شود آزمون لنگی نام گرفته است. سوال این است که آیا کاربر پس از استفاده از یک اسکلت بیرونی آن را با این توصیف که دستگاه می‌لنگد کنار خواهد گذاشت؟ به عبارت دیگر این دستگاه باید به عنوان بخشی از زندگی روزمره‌ی مردم کارآمد باشد. به گفته‌ی Swift هدف گروه از این فراتر می‌رود. Roam Robotics به دنبال ساخت دستگاهی است که نه تنها کارآمد باشد، بلکه از سوی کاربران به عنوان یک دستگاه جادویی یاد شود.


در همین زمینه در مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی:
ساخت اسکلت بیرونی سبک و ارزان برای عموم مردم
سرمایه گذاری Boost VC روی اسکلت های بیرونی Roam Robotics
سرمایه گذاری ۱۲ میلیون دلاری بر اسکلت های بیرونی توان افزا


منبع: digitaltrends
<<استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله‌ی فناوریهای توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است>>

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *