آشنایی با SafeCast : یک مرجع اطلاعات محیطی رایگان و در دسترس برای همه مردم جهان

SafeCast یک پروژه‌ی علمی جهانی است که توسط شهروند-محققان و به صورت داوطلبانه اجرا می‌شود. هدف این پروژه فراهم آوردن پایگاه‌های اطلاعات محیطی بازاست که همه‌ی مردم جهان به صورت رایگان به آن دسترسی دارند. بنیان گذاران پروژه‌ی SafeCast اعتقاد دارند مردم باید به اطلاعات مربوط به محیط پیرامون‌شان به صورت رایگان دسترسی داشته باشند.

Safecast بزرگترین مجموعه‌ی اطلاعاتی بازدر مورد تابش زمینه را فراهم آورده است. این اطلاعاتِ به روز بر اساس تمامی اندازه گیری‌های تابش زمینه که تا کنون انجام گرفته، گردآوری شده است. به علاوه محققان فعال در این پروژه درحال حاضر در حال ساختن شبکه‌ای از حسگرها هستند تا میزان کربن دی اکسید، نیتروژن دی اکسید، ازن، متان، و ذرات معلق موجود درهوا را اندازه گیری کنند. لازم به ذکر است تمامی اطلاعات جمع آوری شده توسط پروژه‌ی SafeCast به صورت رایگان در دسترس عموم است و همه می‌توانند بدون وجود محدودیت‌های مربوط به صدور مجوز از آن استفاده کنند.

یکی از اهداف مهم این پروژه ایجاد یک مرجع اطلاعاتی بی طرف است.

تابش و اثراتی که بر سلامتی و محیط زیست می‌گذارد همیشه مسئله‌ی جنجال برانگیزی بوده است. متاسفانه تا کنون یافتن داده‌هایی کاملا بی طرفانه و خالی از تعصب درباره‌ی تابش و آثار آن بسیار مشکل بوده است. SafeCast از آغاز طرفدار هیچ کدام از موافقان یا مخالفان اردوگاه‌های هسته‌ای نبوده است و تلاش نموده تا مزایای داشتن یک موسسه‌ی مستقل که تنها هدفش فراهم آوردن دقیق‌ترین ومعتبرترین داده‌های ممکن است را به دنیای علم وعموم مردم نشان دهد. SafeCast طرفدار اطلاعات است. استقلال، شفافیت، و گشودگی اصول مهمی هستند که این موسسه به آن‌ها اعتقاد دارد و اعتبار اطلاعاتش بر این مبانی استوار است. SafeCast ابتدا در ژاپن آغازبه کار کرد و سپس در خارج از این کشورهم گسترش یافت. این پروژه یک مرجع اطلاعات محیطی مورد اطمینان و بی‌طرفانه است که شهروندان هنگام تصمیم گیری‌هایشان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. SafeCast تلاش می‌کند تا مثالی ازفعالیت‌های شهروند-محققان را به همه‌ی دنیا نشان دهد و الگویی برای فعالیت‌های دیگرباشد.
Joi Ito، یکی از بنیان گذاران این پروژه، می‌گوید: «آن چه SafeCast اثبات می کند این است که در صورت عدم وجود یک سیستم سریع و انعطاف پذیر، همه‌ی منابع مالی جهان با شکست رو به رو خواهند شد.»

فناوری‌های جدید و رسانه‌های اجتماعی ابزارهای جدید و موثری برای مشارکت و توانمند سازی شهروند-محققان در همه‌ی مکان‌ها فراهم آورده است. جمعیت SafeCast با امکان پذیر ساختن دسترسی به اطلاعات عینی مستقل و با کیفیت بالا که توسط شهروندان گردآوری شده‌اند، دراین تحولات جهانی پیشتاز بوده است.

SafeCast یک موسسه‌ی بین المللی است که طیف وسیعی از جامعه‌ی جهانی در آن عضو هستند. از جمله اعضای این موسسه می‌توان به کارشناسان و متخصصان حرفه‌ای، دانش آموزان، بازنشتگان، معلمان و دانشگاهیان، فیلم سازان، نویسندگان، طراحان، مسئولین اجتماعی، خانه داران، ورزشکاران، و به طور کلی مردم از همه‌ی سنین و سوابق شغلی، اشاره کرد. این سامانه برای استفاده بسیار آسان است و راه‌های زیادی برای مشارکت در آن وجود دارد.

با SafeCast در تماس باشید.

منبع: blog.safecast

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *