اسکلت بیرونی Phoenix : ارزان‌ترین و سبک‌ترین؛ مناسب برای بکارگیری جهانی

اسکلت‌های بیرونی به عنوان مزیتی برای افراد دچار به فلچ پا یا نیم‌تنه ارائه می‌شوند ولی بیشتر آنها قیمت‌های نجومی دارند و هرکسی توان پرداخت آن را ندارد. SuitX شرکت مستقر در برکلی به دنبال تغییر این روند با اسکلت بیرونی چهل هزار دلاری خود با نام Phoenix است. اسکلت بیرونی Phoenix در اصل برای Steven Sanchez دوچرخه‌سوار BMX ساخته شد که دچار سانحه شده و از کمر به پایین فلج شد. این داستان زمانی آغاز شد که Sanchez به دفتر شرکت SuitX رفت و پس از یک ساعت و نیم با یک اسکلت بیرونی که تقریباً قیمتی برابر با نصف قیمت دیگر اسکلت‌های بیرونی موجود در بازار مانند ReWalk داشت بیرون آمد.

Phoenix ارزان‌ترین و سبک‌ترین اسکلت بیرونی مناسب برای بکارگیری جهانیامروزه ۴۰ هزار دلار برای خریدن یک اسکلت خارجی رباتیک پول کمی نیست ولی قیمت رقبای آن بیشتر است… بسیار بیشتر از آن. اسکلت بیرونی ReWalk معروفترین رقیب SuitX، تقریباً ۷۷ هزار دلار برای شما هزینه دارد. حتی Ekso Bionics، که آن هم توسط مدیر عامل SuitX، دکتر کازرونی تأسیس شده است، اسکلت‌های بیرونی را با قیمتی بالاتر از ۱۰۰ هزار دلار به فروش می‌رساند.

قیمت کمتر به این معنی نیست که اسکلت بیرونی Phoenix قابلیت کمتری دارد. دکتر کازرونی پیش از این نیز در بسیاری دیگر از پروژه‌های اسکلت بیرونی مشغول بوده است ولی او و برخی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی به خاطر اشتیاقشان برای توسعه محصول‌های مصنوعی کم هزینه SuitX را بنیاد نهادند تا کیفیت زندگی مردم در سراسر جهان را بهبود بخشند. اسکلت بیرونی Phoenix در حال حاضر قابل سفارش است و تحویل نخستین سری برای ماه مارس برنامه‌ریزی شده است.

این اسکلت بیرونی با ۲۷ پوند (تقریباً ۱۲ کیلوگرم) وزن در کلاس خود سبک‌ترین است. این وزن کلی دستگاه همراه با باتری هایی است می تواند توان مورد نیاز برای چهار ساعت راه رفتن مداوم (با سرعت حداکثر ۱٫۱ مایل (۱٫۸ کیلومتر) در ساعت و تا هشت ساعت حرکت متناوب را فراهم کند. پوشنده می‌تواند با بکارگیری دکمه‌های یکپارچه در عصای زیر بغل، حرکت هر پا را کنترل کرده و آنها را با سرعت ۱٫۱ مایل بر ساعت پیش برد؛ به اضافۀ برتری ماژولار بودن لباس که به معنی سازگاری با هر نوع فلج پایین تنه است.

suitx-exoskeleton-jtبرای نظارت بر آسیب‌های نخاعی فرد، این لباس داده‌ها را به نرم‌افزار گوشی همراه مرتبط با آن ارسال می‌کند. این کمک‌ها می‌تواند از تشدید آسیب‌های موجود و بروز آسیب‌های دیگر ناشی از نشستن‌های طولانی جلوگیری کند.

گام بعدی برای آزمایشگاه مهندسی رباتیک و انسان دانشگاه کالیفرنیا ساخت نسخه‌ای برای کودکانی است که نیازمند آموزش‌های راه‌رفتن و در خطر از دست دادن حرکت هستند. بنا بر گفتۀ متخصصان، اسکلت بیرونی Phoenix بیشترین بکارگیری در لباس‌های حرکتی را خواهد داشت که برتری‌های پزشکی اثبات شده و قیمت قابل دسترس دارد.

منبع: damngeeky.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *