پروژه TERESA یک جزء حیاتی به تعامل انسان و ربات می افزاید: هوش اجتماعی

یک سامانه حضور از راه دور شامل یک ربات متحرک متصل به اینترنت است که به یک صفحه نمایش، بلندگو و میکروفن مجهز شده است. راهنما و کنترل کننده‌ی راه دور در واقع پشت یک رایانه نشسته و می‌تواند ربات را هدایت کند و از آن برای تعامل با مردمی که پیرامون ربات هستند بهره ببرد. TERESA، یک سامانه حضور از راه دور نیمه مستقل جدید است که می‌تواند برخی از رفتارهای اجتماعی سطح پایین را به طور خودکار انجام دهد. از جمله حفظ فاصله با افراد پیرامون ربات و تنظیم ارتفاع، جهت و شیب صفحه‌های نمایش ویدئویی.

TERESA، یک پروژه تحقیقاتی ۳ ساله تحت حمایت مالی اتحادیه اروپا است و توسط شش مؤسسه از چهار کشور اروپایی انجام شده است. هدف این پروژه توسعه یک سامانه حضور از راه دور نیمه مستقل هوشمند است.

یک سامانه حضور از راه دور شامل یک ربات متحرک متصل به اینترنت است که به یک صفحه نمایش، بلندگو و میکروفن مجهز شده است. راهنما و کنترل کننده‌ی راه دور در واقع پشت یک رایانه نشسته و می‌تواند ربات را هدایت کند و از آن برای تعامل با مردمی که پیرامون ربات هستند بهره ببرد.

این سامانه‌های حضور از راه دور مزایای بیشتری نسبت به راهکارهای راه دور سنتی همچون اسکایپ دارند. این ربات به عنوان یک نماد برای کنترل کننده عمل می‌کند و به کنترل کننده اجازه می‌دهد تا حضور بیشتری برای افراد پیرامون ربات داشته باشد. افزون بر این، به این دلیل که ربات متحرک است، امکان برقراری ارتباط خود به خودی و فوری از جمله شرکت در یک مهمانی که با اسکایپ امکان پذیر نیست را میسر می‌سازد.

سامانه‌های حضور از راه دور موجود از یک محدودیت کلیدی رنج می‌برند. آنها نیازمند یک کنترل کننده هستند تا به صورت دستی رفتارهای بسیاری را اجرا کند درصورتی که این رفتارها می‌توانند به طور خودکار انجام شوند و اگر کنترل کننده به صورت فیزیکی حضور داشته باشد بدون زحمت انجام می‌شود. این خدمات عبارتند از هدایت گروهی از مردم با روش اجتماعی مناسب، حفظ فاصله و جهت گیری اجتماعی مناسب با دیگران و برقراری تماس چشمی.

نیاز است تا این رفتارهای سطح پایین به صورت دستی و همزمان با گزینش رفتارهای سطح بالا، همچون چه کسی با چه کسی صحبت می‌کند و چه می‌گویند، انجام شود. راهنما با بار اضافی شناختی پریشان می‌شود، که به نوبه خود منجر به تعامل اجتماعی با کیفیت پایین می‌شود.
در پروژه TERESA، ما یک سامانه حضور از راه دور نیمه مستقل جدید ایجاد کردیم که تصمیم‌گیری‌های سطح پایین را به صورت خودکار انجام می‌دهد، در نتیجه کنترل کننده آزاد است تا بر روی تعامل اجتماعی خود تمرکز کند.  TERESAمی‌تواند به طور خودکار گروهی از مردم را با روش اجتماعی هوشمند هدایت کند و رویکرد یک فرد خاص توسط کنترل کننده انتخاب شود. TERESA در طول مکالمه می‌تواند یک فاصله اجتماعی مناسب با کسانی که پیرامون ربات هستند حفظ کند و ارتفاع، جهت و شیب صفحه نمایش‌های ویدئویی خود را به طوری که برای گفتگو آسان باشد، تنظیم کند.
به لطف پیشرفت در ادراک چند وجهی، یادگیری ماشین و رباتیک، در این پروژه که توسط یک گروه میان رشته‌ای از دانشمندان رایانه، مهندسین، جامعه شناسان و کارشناسان تعامل انسان و ربات توسعه یافته است، TERESA نه تنها باهوش است بلکه به لحاظ اجتماعی نیز فهیم است.

کار با یک مرکز سالمندان در فرانسه، عملکرد TERESA را تأیید کرد. نتایج ما نشان می‌دهد که سامانه‌های حضور از راه دور نیمه مستقل می‌تواند نقش کلیدی در بهبود کیفیت تعامل از راه دور بازی کند. TERESA تنها گواه یک مفهوم است و نشان می‌دهد پتانسیل هوش اجتماعی برای تبدیل سامانه‌های حضور از راه دور و دیگر ربات‌ها نیز وجود دارد.

منبع: robohub

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *