تویوتا برای افراد نابینا و کم‌بینا یقۀ راهنما می‌سازد

یقۀ راهنمای نابینایان تویوتا برای افراد نابینا و کم‌بینا

دستگاه Blaid ساخت شرکت تویوتا طراحی شده است تا با پوشیده شدن دور گردن اطلاعاتی دربارۀ محیط اطراف برای نابینایان و کم‌بینایان فراهم کند.

امید می‌رود وسایل نقلیۀ خودران جابجایی افراد نابینا و کم‌بینا را به اطراف آسان‌تر کند ولی تویوتا می‌خواهد مزیت‌های این فناوری را برای زمانی که آنها بیرون از خودرو هستند نیز گسترش دهد. این خودروساز در حال توسعۀ دستگاهی پوشیدنی است که می‌تواند به نوعی راهنمای نابینایان بوده ، محیط پیرامون کاربران را حس کرده و اطلاعات را از طریق نشانه‌های صوتی و ارتعاشی به آنها منتقل کند.

این دستگاه که در راستای پروژۀ Blaid تویوتا توسعه یافته است به نحوی طراحی شده تا دور گردن پوشیده شود. دستگاه راهنمای نابینایان Blaid به جای جایگزینی کمک‌های موجود مانند عصا، سگ‌های راهنما و دستگاه‌های جی پی اس، برای تکمیل آنها با فراهم کردن اطلاعات دربارۀ محیط اطراف در نظر گرفته شده است.

یقۀ راهنمای نابینایان تویوتا برای افراد نابینا و کم‌بینا

دستگاه تویوتا، دوربین‌های داخلی را برای تشخیص محیط اطراف و شناسایی ویژگی‌های مرسوم داخلی همچون دستشویی‌ها، علائم، پله برقی، پله‌ها و درها بکار می‌گیرد. کاربران می‌توانند محل موردی خاص را با دکمه‌ها یا کنترل صوتی درخواست کنند و اطلاعات فراهم شده از طریق نشانه‌های صوتی و ارتعاشی به پوشنده منتقل می‌شود.

گروه توسعه از کارمندان شرکت می‌خواهند تا فیلم‌هایی از موارد مشترک داخلی برای آنها بفرستند تا برای آموزش بهتر دستگاه برای شناسایی این نشانه‌ها بکار گرفته شود. همچنین آنها قصد دارند تا در آینده نقشه‌برداری، تشخیص اشیاء و فناوری تشخیص چهره را نیز در این دستگاه ادغام کنند.

پیش‌نمونۀ این دستگاه در مراحل اولیه در فیلم زیر قابل مشاهده است:


>> در همین زمینه بخوانید: دستکش رباتیک برای کمک به هدایت افراد نابینا به سمت اجسام و برداشتن هوشمندانۀ آنها
>> در همین زمینه بخوانید: Proximity Hat ابزاری برای هدایت نابینایان با وارد کردن فشار به سر
>> در همین زمینه بخوانید: آسان‌تر شدن خرید در خواربار فروشی برای افراد مبتلا به اختلال بینایی به کمک دستکش لمسی


منبع: Toyota

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *