Walabot داخل دیوار را روی گوشی هوشمند شما نمایش می دهد

Walabot یک وسیله‌ی جانبی گوشی هوشمند است که با اتصال به پشت گوشی، دیوار را اسکن کرده و لوله‌ها، سیم‌ها و سایر موانع موجود در آن را شناسایی می‌کند. این وسیله که ضمن یک پروژه‌ی خودانجام ساخته شده است، تصاویر حاصل از اسکن دیوار را بر روی گوشی‌های هوشمند نمایش می‌دهد. با مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی همراه باشید.

Walabot داخل دیوار را روی گوشی هوشمند شما نمایش می دهد

آیا تا به حال تصور کرده‌اید که توانایی دیدن آن چه داخل دیوارهاست را داشته باشید؟ اکنون با کمک حسگر جدید Walabot می‌توانید این کار را انجام دهید. این وسیله‌ی جانبی به شما این امکان را می‌دهد که داخل اجسام، مایعات و مواد را مشاهده کنید. Walabot که حاصل یک فعالیت خودانجام است، به کاربر این اجازه را می‌دهد که داخل گچ، سیمان و سایر مواد ساختمانی را برای یافتن لوله‌ها، سیم‌ها و لانه‌های حیوانات مشاهده کند.

Walabot برای تصویربرداری از سامانه‌ی بازشناسی با امواج رادیویی (RFID ) استفاده می‌کند. این وسیله تصویربرداری کوتاه برد از داخل محیط‌های دی‌الکتریک مانند گچ و بتون را با استفاده از فرکانس‌های باند فوق وسیع (Ultrawideband frequencies) انجام می‌دهد. Walabot به وسیله‌ی یک USB OTG به پشت گوشی هوشمند با سیستم عامل اندروید ۵ یا نسخه‌های بالاتر آن وصل می‌شود. سپس با اسکن دیوار آن‌چه که در پشت آن است را بر روی صفحه‌ی نمایش گوشی نشان می‌دهد. با کمک این اطلاعات شما می‌توانید محل دقیق سوراخ کردن یا شکافتن دیوار را مشخص کنید به طوری که به لوله‌ها یا سیم‌های موجود در آن آسیبی وارد نشود. حساسیت حسگر Walabot برای انجام پروژه‌های خاص قابل تنظیم است. این حسگر برای اسکن لوله‌ها مجهز به سه حالت سنجش است و می‌تواند اسکرین‌شات‌هایی برای تجزیه و تحلیل‌های برون خطی (offline) ثبت کند. Walabot همه‌ی این کارها را با اسکن محیط اطراف و ارسال، دریافت و ثبت سیگنال‌های آنتن‌های مختلف انجام می‌دهد. سیگنال‌های دریافتی تجزیه و تحلیل شده و یک تصویر سه بعدی از محیط را بازسازی می‌کند.

Walabot داخل دیوار را روی گوشی هوشمند شما نمایش می دهد

خوشبختانه برای استفاده از Walabot به تخصص خاصی نیاز نیست. این وسیله‌ی جانبی به صورت پیش فرض برای استفاده افراد غیر حرفه‌ای و متخصص به صورت یکسان ساخته شده است. سازندگان Walabot معتقدند که می‌توان این وسیله را فراتر از کاربردهای خانگی استفاده کرد. Walabot در اصل به عنوان یک وسیله‌ی مقرون به صرفه برای ردیابی سرطان پستان ساخته شد. بنابراین به نظر می‌رسد که می‌توان قابلیت‌هایی بیش از تشخیص نقاط خاصی داخل دیوار را از آن انتظار داشت.

Walabot با سیستم‌های عامل مختلفی سازگار است. از جمله می‌توان به Raspberry Pi، ویندوز و لینوکس اشاره کرد. در حال حاضر این وسیله تنها در انگلستان و به قیمت ۹۹ پوند انگلیس عرضه شده است. قیمت اصلی این وسیله ۲۰۰ پوند است و زمان دقیق عرضه‌ی آن در سایر مناطق اعلام نشده است اما در صورت موفقیت آمیز بودن عملکرد آن، می‌توان انتظار داشت که به زودی در بازار جهانی عرضه شود.

با این که ایده‌ی ساخت این وسیله‌ی جانبی بسیار جذاب است، سوالاتی درباره‌ی حریم خصوصی مطرح می‌شود. این وسیله برای محقق کردن اهداف منفی ساخته نشده است اما گاهی از فناوری سوءاستفاده شده است و سازندگان Walabot باید این نکته را در نظر داشته باشند.


بیشتر بخوانید:

>>تشخیص کم خونی با گوشی هوشمند


منبع: element14

استفاده و بازنشر این نوشتار تنها با ذکر لینک منبع و نام «مجله‌ی فناوری‌های توان افزا و پوشیدنی» مجاز است.

1 comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *