بکارگیری مدل جراحی چاپ سه‌بعدی برای کمک به برداشتن تومور پروستات

در رویدادی بسیار مهم برای خدمات بهداشت ملی بریتانیا (NHS)، جراحان یک ماکت چاپ سه‌بعدی از پروستات سرطانی یک بیمار را برای کمک به عمل جراحی روی این غده بکار گرفتند. این جراحی در مرکز Guy’s and St Thomas در شهر لندن انجام شد.

مدل جراحی سه‌بعدی برای کمک به برداشتن تومور پروستات

امروزه چاپ‌ سه‌بعدی در سرتاسر جهان به عنوان ابزاری برای برنامه‌ریزی عمل جراحی بکار گرفته می‌شود. این فرآیند، که تا به حال جان افراد بی‌شماری را نجات داده است، در عین سادگی بسیار کارآمد است. کادر پزشکی با تهیۀ اسکن‌هایی از آناتومی بیمار، آنها را به تصاویری سه‌بعدی تبدیل می‌کنند که در نهایت این تصاویر به صورت مدلی سه‌بعدی چاپ می‌شوند. سپس این مدل چاپ سه‌بعدی در اختیار جراح قرار می‌گیرد تا بتواند با بررسی نزدیک آن، خود را برای جراحی آماده کند.

با اینکه استفاده از چاپ سه‌بعدی در طول برنامه‌ریزی جراحی یک روش پزشکی هیجان‌انگیز است، ولی برای همه در دسترس نیست. با توجه به ماهیت آزمایشی چاپ سه‌بعدی پزشکی و هزینه‌های مرتبط با چاپ‌ سه‌بعدی با کیفیت بالا، به نظر می‌رسد چاپگرهای سه‌بعدی بیشتر در کلینیک‌های خصوصی ثروتمند و نه در درمانگاه‌های پزشکی معمولی یافت شود. بنابراین آگاهی از بکارگیری چاپ سه‌بعدی برای نخستین بار در یک سامانۀ ارائه‌دهندۀ مراقبت‌های بهداشتی رایگان برای تمام شهروندان هیجان‌انگیز است.

پروفسور پروکار داسگوپتا، که در کلینیک‌های دیگر جراحی‌های مشابهی با استفاده از مدل چاپ سه‌بعدی انجام داده است، این جراحی مهم را در بیمارستان Guy’s and St Thomas لندن روی بیماری ۶۵ ساله که تحت درمان تومور سرطانی پروستات قرار داشت انجام داد. این جراح توانست تا پیش از جراحی نگاهی نزدیک به ماکت تومور داشته باشد و از این طریق از انجام کار به صورت بداهه وحدسی اجتناب کند. پروفسور داسگوپتا گفت:

«با بکارگیری این مدل سه‌بعدی، می‌توانیم جراحی را بهتر برنامه‌ریزی کنیم، مشاورۀ بهتری به بیمار دهیم و امیدواریم بتوانیم تومور سرطانی را با موفقیت حذف کنیم. اگر از این مدل سه‌بعدی استفاده نمی‌کردم باید کار را به صورت حدسی ادامه می‌دادم.»

مدل جراحی سه‌بعدی برای کمک به برداشتن تومور پروستات

این مدل سه‌بعدی در آزمایشگاهی درون بیمارستان و با استفاده از داده‌های اسکن MRI ساخته شد. فرآیند چاپ در کل ۱۲ ساعت طول کشید و هزینه‌ای تقریباً ۲۲۰ تا ۲۹۳ دلاری در پی داشت. قیمت رباتی که پروفسور داسگوپتا با آن عمل را انجام داد ۲ میلیون پوند است. این مدل چاپ شده پروستات، افزون بر ارائه یک دید کلی درمورد شکل و جایگاه تومور به جراح، نشان داد که یک طرف غده صاف است، که پروفسور داسگوپتا را قادر ساخت یک قسمت مهم از عصب ها را بدون آسیب نگه دارد. این جراح گفت: « این اعصاب برای بیمار بسیار مهم است. این اعصاب به آلـت تنـاسـلی می رود و به بهبود نعوظ کمک می کند.»

این جراح معتقد است  که این فناوری نقش مهم تری در حال و آینده پزشکی ایفا خواهد کرد.  او گفت: « این فناوری قدرت MRI، قدرت این نرم‌افزار و قدرت چاپ سه بعدی را نشان می دهد. اگر به اندازه ای که بنظر می رسد مفید باشد، فکر می‌کنم آینده ی خوبی داشته باشد.»

منبع: ۳ders

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *