وزارت دفاع آمریکا در تلاش برای ساخت لباس بیرونی مرد آهنین برای عملیات‌های ویژه

اسکلت بیرونی TALOS

در کنفرانس صنعت نیروهای عملیات ویژه که به تازگی برگزار شد، فرماندهی عملیات ویژۀ آمریکا (USSOCOM) تا حدودی از برنامۀ توسعۀ لباس بیرونی عملیاتی سبک‌وزن برای حملات تاکتیکی (TALOS) پرده برداشت. این برنامه تلاشی برای ساخت یک اسکلت بیرونی زرهی برقی برای بکارگیری توسط نیروهای عملیات ویژه مانند نیروهای SEAL نیروی دریایی و کلاه‌ سبزهای ارتش است.

آنتونی بیکر، فرماندۀ نیروی دریایی از فرماندهی عملیات ویژۀ آمریکا لیست اولیه از الزامات مورد نیاز برای TALOS را اعلام کرد که شامل حفاظت جامع بالستیک، آگاهی موقعیتی، کشنده بودن و دقت بالا برای نیروهای عملیات ویژه به خصوص در مناطق شهری است.

برنامۀ TALOS در سال ۲۰۱۳ توسط فرماندۀ وقت فرماندهی عملیات ویژۀ آمریکا، دریاسالار ویلیام مک راون به عنوان پروژه‌ای مشترک با آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفتۀ آمریکا (DARPA) شروع شد و آخرین تحول در زمینۀ پژوهش‌هایی برای دستیابی به نیروهای نظامی فوق‌العاده است که دهه‌ها به صورت مخفی در جریان بوده است و تنها در سال‌های اخیر به مرحلۀ عمل رسیده است.

در سال ۲۰۱۴ نمونه‌های اولیه نمایش‌دهندۀ برخی از فناوری‌های TALOS توسط موسسۀ فناوری ماساچوست و تحت برنامۀ مشترک USSOCOM/DARPA توسعه داده شد. در حاضر فرماندهی عملیات ویژۀ آمریکا قصد دارد تا اواسط آگوست ۲۰۱۸، یک پیش‌نمونۀ کامل پیشرفته از TALOS تولید کند.

ارتشبد جوزف وتل، فرماندۀ فعلی فرماندهی عملیات ویژۀ آمریکا در سال ۲۰۱۵ به خبرگزاری CNN گفت با کشته شدن یکی از اعضای گروه عملیات ویژه که نامش ذکر نشد، برنامۀ TALOS شتاب گرفته است.

اسکلت بیرونی TALOS برای حفاظت بالستیکی در برابر سلاح‌های کوچک و دیگر تسلیحات، فراهم کردن حسگرهای تصویربرداری در نور کم و تصویربرداری حرارتی و افزایش توان اندام‌ها در نظر گرفته شده است. این فناوری‌ها به کاربران TALOS اجازه می‌دهد با پا به درها ضربه زده و آن را بشکنند و یا در محیط‌های تاریک با دشمن درگیر شوند. در پایان ویدئوی زیر را تماشا کنید:

منبع: arstechnica.co.uk

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *