FriWalk، یک واکر برای تحرک و یک مربی شخصی

FriWalk

واکرهای حرکتی که معمولاً توسط افراد سالمند استفاده می‌شوند، از نظر طراحی کلیشه‌ای با توپ تنیس رقابت می‌کنند. طراحی واکرها به طور عمده برای چندین دهه‌ است که بدون تغییر باقی مانده است. به عنوان بخشی از پروژۀ ACANTO اتحادیۀ اروپا، پژوهشگران شش کشور اروپایی یک واکر رباتیک با کاربری آسان به نام FriWalk توسعه داده‌اند. این واکر چهار چرخ جدید که به حسگرهای عمق و دوربین‌ها مجهز شده است می‌تواند خطرات را هنگام راه رفتن کاربر شناسایی کرده و همچنین به عنوان یک مربی شخصی عمل کند.

شرکت زیمنس یکی از عوامل اصلی این پروژه می‌گوید دستگاه FriWalk نیاز دارد تا کاربر کفی‌های حساس به فشار خاصی را بپوشد. این کفی‌ها به واکر اجازه می‌دهد مکان پاها را اندازه‌گیری کرده، جهت آنها را تشخیص داده و میزان فشار اعمالی به زمین را اندازه‌گیری کند. این اطلاعات که می‌تواند در یک دورۀ زمانی طولانی گردآوری شود به پزشکان تصویری دقیق‌تر از سلامت کلی فرد دهد.

بیش از هر چیز، FriWalk می‌تواند به عنوان یک مربی شخصی عمل کند. این دستگاه بدون تماس بر قلب کاربر نظارت می‌کند و سامانۀ تشخیص چهره، حالت‌های صورت کاربر را هنگام انجام فعالیت‌های مختلف مانند خرید یک مادۀ غذایی یا بازدید از یک نمایشگاه هنری شناسایی می‌کند و بازخوردی ارزشمند از لذت‌بخش بودن یا بیش از حد استرس‌زا بودن آن فعالیت فراهم می‌کند.

هدف نهایی، بکارگیری تعداد زیادی از دستگاه FriWalk برای اتصال کاربران به یکدیگر از طریق شبکۀ اجتماعی cyberphysical است تا کاربران علایق خود را به اشتراک گذاشته و یکدیگر را از فعالیت‌های جالبی که در حال انجام است آگاه کنند. یکصد سالمند در اسپانیا، ایتالیا و انگلیس این دستگاه را تا پایان یافتن این پروژه در سال ۲۰۱۸ آزمایش خواهند کرد. این پروژه کمک مالی ۴٫۳ میلیون یورویی از کمیسیون اروپا دریافت کرده است.


در همین زمینه بخوانید:

>> نیروهای کار سالخوردۀ ژاپن اسکلت بیرونی دریافت می‌کنند
>> کاهش لرزش‌های پارکینسون با دستکش الهام‌گرفته از اسباب‌بازی‌ها


 

منبع: engadget

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *