کمک عینک هوشمند به مبتلایان به اختلال بینایی برای بکارگیری گوشی‌های هوشمند

کمک عینک هوشمند به افراد مبتلاء به اختلال بینایی برای بکارگیری گوشی‌های هوشمند

کابران گوشی‌های هوشمند با بینایی محدود اغلب با بکارگیری ویژگی بزرگنمایی گوشی، یک بخش از صفحۀ نمایش را بزرگتر می کنند و در نتیجه دیدن برای آنها آسان‌تر می‌شود. مشکل این است که دنبال کردن بخشی از صفحه که بزرگنمایی می‌شود برای آنها دشوار است. به همین دلیل پژوهشگران دانشکدۀ پزشکی هاروارد و دانشکدۀ چشم و گوش ماساچوست یک جایگزین مبتنی بر عینک هوشمند گوگل توسعه داده‌اند.

در این سامانۀ جدید، کاربران با حرکت‌های سر روی صفحۀ نمایش جابجا می‌شوند. برای مثال با حرکت سر به سمت بالا سامانه آنها را به بالای صفحۀ نمایش می‌برد. این عینک هوشمند مطابق با حرکت سر بخشی از صفحۀ نمایش را بزرگنمایی می‌کند. برای نگاه نزدیک‌تر و واضح‌تر به هر بخش از متن، کاربران تنها باید سر خود را در جهت مناسب حرکت دهند.

در آزمون‌های آزمایشگاهی، دو گروه متفاوت از داوطلبان وظایف یکسان مبتنی بر گوشی‌ هوشمند را انجام دادند. یکی از گروه‌ها ویژگی بزرگنمایی استاندارد را برای دیدن صفحۀ نمایش گوشی بکار گرفت در حالی که گروه دیگر سامانۀ مبتنی بر عینک هوشمند گوگل را بکار گرفت. در کل کاربران عینک هوشمند در انجام وظایف ۲۸ درصد سریعتر بودند.

در حال حاضر، پژوهشگران به دنبال افزودن دیگر حرکت‌های اشارۀ سر به این سامانه هستند تا کارهایی به جز جابجایی در صفحۀ نمایش نیز امکان پذیر باشد.

فیلم زیر نحوۀ عملکرد سامانۀ مبتنی بر عینک هوشمند را نمایش می‌دهد. به تازگی یک مقاله در مورد این پژوهش در مجلۀ  IEEE Transactions on Neural Systems and Rehabilitation Engineering منتشر شده است.


مطالعۀ نوشته های زیر را به شما پیشنهاد می کنیم:
>> آسان‌تر شدن خرید در خواربار فروشی برای افراد مبتلا به اختلال بینایی به کمک دستکش لمسی
>> ساخت چشمی مصنوعی که می‌تواند سامانۀ بینایی را کاملاً دور بزند
>> چاپ سه‌بعدی آثار هنری معروف برای نابینایان
>> دستکش رباتیک برای کمک به هدایت افراد نابینا به سمت اجسام و برداشتن هوشمندانۀ آنها


منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *