نبود ارتباطات، بزرگترین چالش صنعت اسکلت‌های بیرونی (بخش نخست)

نبود ارتباطات، بزرگترین چالش صنعت اسکلت‌های بیرونی>

آیا فرآیند دریافت تأییدیه‌ها گسترش اسکلت‌های بیرونی را کند می‌کند؟ در حالی که دریافت تاییدیه‌هایی همچون FDA کار آسانی نیست، عوامل دیگری وجود دارد که سرعت توسعه و تکثیر اسکلت‌های بیرونی را کاهش می‌دهد. به باور برخی در حال حاضر، «عدم ارتباط» بزرگترین چالش صنعت اسکلت‌های بیرونی است.

فقدان ارتباطات از سه طریق بر توسعۀ اسکلت‌های بیرونی تأثیر می‌گذارد: نخست، این عدم ارتباط باعث می‌شود سرمایه‌گذاران در درک هدف طراحی اسکلت‌های بیرونی با مشکل روبرو شوند. عامل دوم، شک و تردید عموم مردم نسبت به اسکلت‌های بیرونی و توانایی‌های آنهاست. و در نهایت عدم ارتباط، همکاری میان شرکت‌ها و آزمایشگاه‌های فعال در این حوزه را محدود می‌کند.

ارتباط سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان

اگر به تالارهای گفتگوی اینترنتی و وب‌سایت‌های سرمایه‌گذاران مراجعه کنید تا بحث و نظر افراد را در مورد کسب و کارهایی همچون ReWalk Robotics یا Ekso Bionics مشاهده کنید، متوجه خواهید شد اکثر قریب به اتفاق سرمایه‌گذاران اسکلت‌های بیرونی را درک نمی‌کنند. برای مثال در موردی، اسکلت بیرونی Rex suit  با اسکلت بیرونی  Ekso GT مقایسه شده بود. درست مانند اینکه تراکتور را با یک ماشین اسپرت مقایسه کنید. درست است که هر دوی آنها وسایل نقلیۀ موتوری هستند ولی برای دو هدف کاملاً متفاوت طراحی شده‌اند.

عدم آگاهی سرمایه‌گذاران موجود و سرمایه‌گذاران بالقوه از این محصولات باعث کاهش سرمایه‌گذاری شده و در عین حال خطرناک است. در ژوئن سال ۲۰۱۵ با انتشار یک مطلب بسیار طولانی و منتقدانه در یک وبلاگ حمله‌ای کوتاه به شرکت Ekso Bionics صورت گرفت. مردم وقتی چیزی را درک نکنند وحشت‌زده شدهو نگران از دست دادن سرمایۀ خود می‌شوند. هر چه مردم درک بهتری از فناوری اسکلت‌های بیرونی، توانایی‌ها و محدودیت‌های آن داشته باشند، گمراه کردن سرمایه‌گذاران دشوارتر خواهد بود.

ارتباط عموم مردم و توسعه‌دهندگان

در دنیایی که ذهن همه با پهپادها، واقعیت مجازی، هوش مصنوعی و دیگر فناوری‌ها درگیر است، اسکلت‌های بیرونی از طرف سرمایه‌گذاران و عموم مردم با شک و تردید روبروست. به نظر می‌رسد این مشکل ناشی از عدم درک اساسی از اهداف اسکلت‌های بیرونی است. برای مثال قابلیت‌های پهپادها بسیار روشن و واضح است. پهپادهای کوچک به عنوان اسباب‌بازی قابل استفاده هستند. نمونه‌های بزرگتر می‌توانند به دوربین مجهز شوند و پهپادهای با ابعاد متوسط می‌توانند بسته‌های کوچک را حمل کنند. حتی پهپادهای بزرگ می‌توانند توسط کشاورزان برای نظارت بر محصولات کشاورزی استفاده شوند و استفادۀ نظامی پهپادها نیز که کاملاً شناخته شده است.

صرف نظر از همه مزایا، پهبادها همگی دارای محدودیت زمان پرواز بوده و قوانین ناظر بر آنها بیشتر و بیشتر می‌شود. ولی همچنان مردم به آنها علاقه نشان می‌دهند.

وقتی که مردم از جزئیات (هم قابلیت‌ها و هم محدودیت‌ها) آگاه شوند می‌توانند در مورد توسعۀ اسکلت‌های بیرونی هیجان بیشتری داشته باشند.

عموم مردم با حرف‌هایی بمباران می‌شوند که سعی در جلب توجه آنها دارند. اسکلت‌های بیرونی نظامیان ما را به سربازانی فوق بشری تبدیل خواهند کرد. اسکلت‌های بیرونی می‌توانند استقلال حرکتی سالمندان را افزایش دهند. معلولین به زودی صندلی چرخدار خود را با اسکلت بیرونی جایگزین خواهند کرد. مردم این حرف‌ها را می‌شنوند اما می‌بینند که هیچ نیروی نظامی مجهز به اسکلت بیرونی وجود ندارد، سالمندان همچنان برای بالا رفتن از پله‌ها و رفتن به فروشگاه نیازمند کمک هستند و هیچ معلولی از صندلی چرخدار خود رهایی پیدا نکرده است. همه اینها اتفاق خواهد افتاد ولی نیاز است تا آزمایشگاه‌ها و توسعه‌دهندگان با ارتباط مداوم مردم را از روند پیشرفت آگاه سازند.


در همین زمینه بخوانید:

>> نبود ارتباطات، بزرگترین چالش صنعت اسکلت‌های بیرونی (بخش دوم)


منبع: exoskeletonreport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *