تحلیل: سهام ReWalk Robotics پیش و پس از اعلام حمایت ادارۀ امور کهنه سربازان

سهام ReWalk Robotics پیش و پس از حمایت ادارۀ امور کهنه سربازان

ادارۀ امور کهنه سربازان ایالات متحده به تازگی سیاست ملی حمایت از اسکلت‌های بیرونی رباتیک را برای بهبود کیفیت زندگی سربازان بازنشستۀ دچار آسیب نخاعی منتشر کرده است. در پی این کار، سهام شرکت ReWalk Robotics دو برابر و حتی برای دقایقی نسبت به سطح پایین سهام هفتگی سه برابر شد. ولی اگر در این شرکت سرمایه‌گذاری نکرده‌اید و یا پیش‌تر سهام خود را فروخته‌اید، بی‌خواب نشوید. تنها چند روز پیش از اعلام همگانی ادارۀ کهنه سربازان، سهام ReWalk Robotics به شدت در حال کاهش بود و آیندۀ شرکت نامطمئن به نظر می‌رسید.

در چند هفتۀ گذشته، ارزش سهام شرکت ReWalk Robotics به پایین‌ترین میزان تاکنون یعنی ۵٫۵۵ دلار رسید. ReWalk Robotics سازندۀ اسکلت بیرونی توانبخشی ReWalk، تنها موردی است که به تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا برای کاربری خانگی رسیده است. با این حال وضعیت سهام این شرکت چندان خوب نبود و در واقع هر هفته ارزش آن کاهش می‌یافت. مشکلی بنیادی در ReWalk Robotics وجود نداشت، بلکه کاهش قیمت سهام شرکت به دلیل افزایش فوق‌العادۀ رقابت بود.

افزایش رقابت:

ReWalk Robotics یکی از چهار شرکت اصلی سازندۀ اسکلت بیرونی توانبخشی است: CYBERDYNE، Ekso Bionics، Rex Bionics و Rewalk Robotics. در سال ۲۰۱۵ ده‌ها شرکت توانبخشی جدید، منابع مالی بیشتری کسب کرده و محصول خود را به بازار نزدیک‌تر کرده‌اند. این موضوع Rewalk Robotics و Ekso Bionics را از نظر پوشش رسانه‌ای، سرمایه‌گذاری، منابع مالی و کارکنان با استعداد زیر فشار فوق‌العاده‌ای قرار داد. همچنین افزوده شدن اسکلت‌های بیرونی جدید انجام آزمایش‌های بالینی را نیز سخت‌تر می‌کند چرا که پژوهشگران علاقه‌مند به رباتیک توانبخشی ممکن است تصمیم‌بگیرند به سمت رقبا بروند. در عوض، Rex Bionics یک استثناء بدون هیچ رقیب مستقیمی است چون تنها شرکت تخصصی در زمینۀ اسکلت‌های بیرونی برای افراد دچار معلولیت کامل پایین‌تنه است. در ژاپن، شرکت CYBERDYNE تنها یک رقیب جدید به نام Innophys دارد که در زمینۀ ربات‌های پوشیدنی برای بلندکردن اجسام سنگین تخصص دارد و تنها با بخش کوچکی از تجارت CYBERDYNE هم‌پوشانی دارد. این را با ReWalk Robotics و Ekso Bionics مقایسه کنید که اکنون در رقابت مستقیم با شرکت‌های زیر هستند:

 • شرکت B-Temia با محصول KEEGO
 • شرکتBionik Laboratories با محصول ARKE
 • شرکت ExoAtlet در مرحلۀ ساخت پیش‌نمونه
 • شرکت Samsung در مرحلۀ ثبت  اختراع
 • شرکت Huyndai در مرحله ساخت پیش‌نمونۀ اولیه
 • شرکت Marsi Bionics با محصول Atlas2020
 • شرکت PhaseX AB با محصول Exo-Legs
 • شرکت US Bionics با محصول Phoenix
 • شرکت Ottobock با محصول C-Brace
 • شرکت RB3D با محصول Hercule
 • شرکت AxoSuits در مرحلۀ ساخت پیش نمونۀ اولیه
 • شرکت Parker Hannifin با محصول Indego

شرکت‌های بالا، رقبای جدید ReWalk Robotics در زمینۀ اسکلت‌های بیرونی پزشکی متحرک هستند. افزون بر این، چندین شرکت همچون Hocoma، Bama Teknoloji و Interactive Motion Technologies نیز رقبای مستقیم ReWalk Robotics در زمینۀ اسکلت‌های بیرونی توانبخشی ساکن هستند.

ReWalk 6.0 برای کاربری خانگی،2015

ReWalk 6.0 برای کاربری خانگی،۲۰۱۵

بنابراین، ReWalk Robotics شرکتی که روزی تنها دو رقیب داشت، امروز دستکم ۱۸ رقیب دارد. در حالی که بیشتر این رقبای جدید از لحاظ فناوری و توانمندی نسبت به اسکلت بیرونی ReWalk عقب‌تر هستند. برخی از آنها به خوبی توسط شرکت‌های بزرگتر پشتیبانی شده‌اند و احتمالاً پرکردن این فاصله خیلی سخت نخواهد بود. برای بدتر کردن اوضاع، بیشتر پروژه‌های اسکلت‌های بیرونی تجاری و بودجه در بازار آسیایی به دستگاه‌های توانمندسازی جسمی اختصاص یافته است. اگر این روند ادامه یابد سه تا شش رقیب دیگر به رقبای ReWalk Robotics افزوده خواهد شد.

حتی اگر ReWalk از نظر فناوری و فروش، برترین اسکلت بیرونی توانبخشی نباشد، با این حال با همۀ تولید‌های تازۀ رقبا، ReWalk پیشرو است. با فروش نزدیک به ۲۰۰ واحد در سراسر جهان، هیچ شرکتی نمی‌تواند مدعی میزان فروش بالاتری باشد (هرچند میزان فروش Ekso Bionics نزدیک به آن است). هم اکنون، هیچ اسکلت بیرونی پزشکی وجود ندارد تا برای گروه کاربرانی که به صورت ویژه مدنظر ReWalk هستند (معلولیت جزئی یا کامل پا ولی با کنترل قوی کمر و توانایی‌های ماهیچه‌ای) برتری واضحی ارائه کند.

سیاست تازۀ ادارۀ امور کهنه سربازان چه می‌کند؟

ادارۀ امور کهنه سربازان سیاستی برای فراهم کردن اسکلت‌های بیرونی برای سربازان بازنشسته اتخاذ کرده است. این اداره ارزیابی‌های اولیه را روی سربازان بازنشسته انجام خواهد داد تا مشخص شود آیا می‌توانند از اسکلت بیرونی برای انجام کارهای شخصی سود ببرند یا خیر؟ اگر این موضوع تأیید شود، سربازان بازنشسته برای آموزش کار با ReWalK به مراکز پزشکی مورد تأیید فرستاده می‌شوند. ادارۀ امور کهنه سربازان تنها هزینۀ ارزیابی اولیه و اسکلت بیرونی را پرداخت می‌کند. هزینه‌های نگه‌داری و ارتقاء (نرم‌افزاری و سخت‌افزاری) بر عهدۀ دارندۀ اسکلت بیرونی است. از آنجا که ReWalk تنها اسکلت بیرونی مورد تأیید سازمان غذا و دارو است، ادارۀ امور کهنه سربازان همه نامزدها را مستقیماً به سمت ReWalk Robotics هدایت می‌کند.

در حال حاضر، ReWalk تا به امروز کمتر از ۲۰۰ واحد فروخته است ولی مدیر عامل این شرکت تخمین می‌زند که ۴۲۰۰۰ سرباز بازنشسته می‌توانند در فرآیند ارزیابی‌های اولیه پذیرفته شوند. این قطعاً تعداد زیادی اسکلت بیرونی ReWalk را به خیابان‌ها خواهد آورد. دستکم تا زمانی که دیگر تولید کنندگان موفق به دریافت تأییدیه سازمان غذا و دارو برای کاربری خانگی شوند. دلیل اصلی تأخیر تولید‌های دیگر شرکت‌ها نامشخص است ولی برخی از مقاله‌ها به این اشاره داشته‌اند که سرعت راه رفتن بسیار پایین بوده است و کاربران با این اسکت‌های خارجی قادر به عبور ایمن از عرض خیابان پیش از سبز شدن چراغ راهنمایی نبوده‌اند.

اکنون قیمت سهام ReWalk Robotics به احتمال زیاد کمی کاهش خواهد یافت اما زمانی که شرکت نشان دهد توانسته است اسکلت‌های بیرونی را به سربازان بازنشستۀ تأیید شده در ارزیابی‌ها بفروشد ارزش سهام شرکت دوباره به مقدار زیادی افزایش خواهد یافت.


>> در همین زمینه بخوانید: قیمت بالای اسکلتهای بیرونی و سیاستهای سازندگان برای کاهش آن
>> در همین زمینه بخوانید: نقشه شرکت‌های سازنده اسکلتهای بیرونی
>> در همین زمینه بخوانید: >> در همین زمینه بخوانید: نقشه شرکت‌های سازنده اسکلتهای بیرونی


منبع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *