درمان قربانیان سوختگی با شلیک سلول‌های بنیادی به آنها

شلیک به قربانیان سوختگی با سلول‌های بنیادی

شنیدن نام تفنگ‌ها اغلب یادآور طبیعت مخرب آنهاست، ولی تفنگی جدید طراحی شده است که هدف آن به جای آسیب‌رسانی، التیام‌بخشی به قربانیان سوختگی است. این دستگاه که SkinGun نام دارد با روشی جدید سلول‌های بنیادی را به ناحیۀ سوختگی اعمال می‌کند و کمک می‌کند تا هر دو زمان درمان و بهبود نسبت به روش‌های استاندارد کاهش یابد. آزمایش‌ها نشان می‌دهد این دستگاه، اسپری شفاء بخش را با میزان پوشش ۲۰۰ برابر بیشتر از روش‌های سنتی به ناحیۀ سوختگی می‌رساند.

هنگامی که یک بیمار با سوختگی به بخش اورژانس منتقل می‌شود، زمان عاملی حیاتی است. روش‌های پیوند موجود می‌تواند ساعت‌ها زمان برده و زمان بهبودی نیز طولانی و دردناک باشد. به طور پیوسته ثابت می‌شود که استفاده از سلول‌های بنیادی برای کمک به درمان و رشد مجدد پوست بیمار راهکاری بهتر نسبت به روش‌های سنتی است ولی استفاده درست از سلول‌های بنیادی بسیار مهم است.

آزمایش‌های انجام شده دانشمندان مرکز درمان‌های بازسازی‌کنندۀ برادنبورگ برلین (BCRT) روی SkinGun ساختۀ شرکت RenovaCare نشان دهندۀ پوشش ناحیۀ گسترده‌ای از محل سوختگی توسط سلول‌های بنیادی بود. در سطحی با قطر هست سانتی‌متر دستگاه SkinGun بیش از ۲۰۰۰۰ قطره پاشیده بود در حالی که در روش‌های سنتی که شامل پاشش سلول‌ها با سرنگ است این میزان ۹۱ قطره بود.

دستگاه SkinGun از روش اسپری بسیار ملایمی استفاده می‌کند تا سلول‌ها هنگام خروج از دستگاه آسیب نبینند. نتایج آزمایش‌های RenovaCare نشان می‌دهد ۹۷٫۳ درصد از سلول‌ها پس از اسپری شدن روی پوست توسط SkinGun زنده باقی ماندند.

شلیک به قربانیان سوختگی با سلول‌های بنیادی

برای استفاده از SkinGun، پزشکان باید نمونه‌ای کوچک از پوست سالم بیمار را جدا کنند و سپس طی فرآیندی سلول‌های بنیادی بیمار در محلولی که CellMist نامیده می‌شود رها می‌شوند. سپس این محلول داخل دستگاه پر شده و روی پوست آسیب‌دیده اسپری می‌شود. این درمان در کمتر از نود دقیقه پس از ورود بیمار به اورژانس قابل اجرا است.

با اینکه به گفته RenovaCare، این دستگاه بازار ۴۵ میلیارد دلاری زخم و سوختگی ایالات متحده را هدف قرار داده است، به دلیل ادامۀ روند پژوهش و توسعه هنوز برای استفاده عموم در دسترس نیست.

در فیلم زیر می‌توانید این تفنگ و الگوی پاشش آن را مشاهده کنید:

منبع: gizmag

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *