ساخت ربات‌های نرم شبیه عضلات انسان

گروهی از پژوهشگران EPFL ربات‌هایی نرم، انعطاف‌پذیر و قابل تغییر شکل طراحی کردند که عملکردی شبیه عضلات انسان دارد و می‌توان برای توانبخشی بیماران از آنها بهره برد.

ساخت ربات‌های نرم شبیه عضلات انسان

اسکلت بیرونی رباتیک یکی از فناوری‌هایی است که تمایل دارد با جنگ و یا دست کم بخش صنعتی در ارتباط باشد اما رباتیک نرم و ماهیچه‌های مصنوعی شبیه این مورد که توسط پژوهشگران سوئیسی ایجاد شده است، برای عملیات و کاربردهای ظریف‌تر مناسب است.

آزمایشگاه پیکربندی رباتیک در مؤسسه فناوری فدرال لوزان در حال کار بر روی این فناوری متنوع و تطبیق‌پذیر و به طور خاص یک عضله لوله‌ای ساخته شده از مواد الاستیک که حرکت آن شدیداً تحت کنترل است، هستند. این عضلات توسط پمپ هوا فعال می‌شوند و زمانی که فعال می‌شوند توانایی بسط دادن و خم شدن را دارند. پمپ هوا در حال حاضر به اندازه کافی کوچک نیست تا پوشیده شود اما در آینده کوچکتر خواهد شد.

آنها به تنهایی شبیه کرم‌های کوچک عجیب و غریب هستند. اما پژوهشگران با بسته‌بندی این محرک‌ها درون دسته‌ها، ربات ساده‌ای ساخته‌اند که شبیه عضلات انسان عمل می‌کند.

مطمئناً می‌توان از این ربات‌ها برای ایجاد کارگران فوق العاده قوی و یا ماشین آلات قطور استفاده کرد اما سوئیسی‌ها چنین تفکری ندارند. پژوهشگران سوئیسی قصد دارند از آنها در مسیر بشر دوستانه‌ای استفاده کنند.

 

کمربند توانبخشی

متیو رابرتسون از مؤسسه EPFL در اخبار دانشگاه گفت: «در حال حاضر ما با درمانگرهای فیزیکی بیمارستان دانشگاه لوزان که به درمان قربانیان سکته مغزی کمک می‌کنند، همکاری داریم». تعدادی از عضلات رباتیکی بر روی کمربندی مرتب شده‌اند و تا پشت امتداد دارند. «کمربند به گونه‌ای طراحی شده تا از بدن بیمار حمایت و برخی از حس‌های حرکتی فرد را بازیابی کند».

این عضلات رباتیکی ترکیبی از بهترین لوازم الکترونیکی سفت و سخت و همراهی ابزار نرم منفعل مانند پوشاک فشرده است. آنها به اندازه کافی برای کمک قدرتمند هستند اما نه آنقدر زیاد که هر کسی که به آن نیاز دارد نگران مجروح شدن و یا آسیب دیدن توسط آن باشد. برنامه‌های کاربردی بسیاری برای این فناوری پیش بینی شده است.

گروه نتایج کار و پژوهش خود را در گزارش‌های علمی Nature منتشر کرده است و با گذشت و مهربانی سخت افزار و نرم افزار طراحی شده را به صورت رایگان برای دانلود و استفاده در اختیار عموم مردم قرار داده‌اند.

منبع: techcrunch.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *