Stevie یک ربات پرستار است

ربات‌ها نمی‌توانند جایگزین انسان‌ها باشند، اما می‌توانند در بسیاری امور به انسان کمک کنند. Conor McGinn از Trinity College Dublin و همکارانش رباتی طراحی کرده‌اند که می‌تواند در نگهداری از سالمندان و بیماران با ناراحتی‌های جسمی یا روحی مفید باشد. این ربات می‌تواند سلامت جسمی و وضعیت بیمار را به شکل مداوم و بدون نقض حریم خصوصی وی، بررسی کند. دراین نوشتار از مجله‌ی فناوری‌های پوشیدنی و توان افزا به معرفی این ربات می‌پردازیم.

معرفی Stevie

دست و سر و صورت ربات Stevie به او ظاهری انسان گونه بخشیده است. این ربات برای حرکت از چرخ استفاده می‌کند. سازندگان بر این باورند که ظاهر دوستانه‌ی این ربات، در برقراری هرچه بهتر ارتباط با آن کمک خواهد کرد. بیماران با نگاه کردن به سر و صورت این ربات، متوجه خواهد شد که می‌توانند با او صحبت کنند و یا از او در انجام کارها کمک بگیرند.

ربات Stevie‌ظاهری دوستانه دارد

صاحب امتیاز تصویر: Trinity College Dublin

این ربات برای انجام چه اموری مناسب است؟

Stevie نوعی کنترل‌گر خودکار برای انجام اموری است که به دخالت مستقیم پرستاران نیازی ندارند. به عنوان نمونه Stevie می‌تواند زمان مصرف دارو را یادآوری کند، همچنین می‌تواند دمای اتاق و یا روشنایی محیط را تنظیم کند. در صورتیکه بیمار به توجه پرستار و یا درمان‌های بیمارستانی نیاز داشته باشد، ربات پرستار Stevie فرد مربوطه را آگاه می‌سازد. به عنوان نمونه برای کمک به بیماری که روی زمین افتاده، با پرستار تماس می‌گیرد و در صورت نیاز به آمبولانس، با اورژانس ارتباط برقرار می‌کند. صفحه‌ی نمایش روی سر Stevie می‌تواند در برقراری تماس‌های تصویری استفاده شود. به این شکل بیمار می‌تواند با دوستان و نزدیکان ارتباط کلامی برقرار نماید.

آیا وجود ربات به تنهایی کافی است؟

Steve می‌تواند در برقراری ارتباط تصویری کمک کند

صاحب امتیاز تصویر: Trinity College Dublin

ذکر این نکته لازم است که هیچیک از مراقبت‌های ارائه شده توسط Stevie، بیمار را از حضور یک پرستار بی‌نیاز نمی‌کند. Stevie نمی‌تواند در تعویض لباس و شست و شوی بیمار کمک کند. در حقیقت این ربات نوعی مکمل در مراقبت است. حضور ربات می‌تواند در مواردی مفید باشد اما بیمار دلگرمی و انسان دوستی را تنها با کمک انسان‌های دیگر حس می‌کند. این ربات باید در کنار پرستاری دلسوز کار کند تا بتوان احساسات بشری را با تصمیم گیری سریع و کارآمد ترکیب کرد.

توسعه دهندگان Stevie امیدوارند که ربات‌های نسل‌های بعد کارهای فیزیکی بیشتری، مانند جابه جایی بیمار، را انجام دهند. در حقیقت طراحی رباتی که این کار را با ظرافت تمام و بدون در خطر قرار دادن بیمار انجام دهد بسیار پیچیده است. با این وجود Conor McGinn و گروهش به آینده‌ی ربات‌های پرستار امیدوارند.

نگهداری از بیماران کاری بس طاقت فرساست. این کار نه تنها به لحاظ جسمی بلکه به لحاظ روحی نیز خسته کننده است؛ چراکه نیازمند ساعت‌ها حضور در محل کار بدون برقراری هیچ ارتباط اجتماعی است. امید است که با بکارگیری ربات‌ها برای انجام کارهای فیزیکی، پرستاران بتوانند زمان بیشتری برای درگیری اجتماعی با بیماران صرف کنند. این امر می‌تواند کیفیت کار پرستاران و شرایط روحی کار را بهبود بخشد.

چرا استفاده از ربات مفید است؟

هر چند استفاده از ربات‌ها سودمند است، همه افراد توانیاب، بیمار و یا سالمند به ربات نیاز ندارند. فناوری‌های حوزه‌ی سلامت در بسیاری موارد مقرون به صرفه تر هستند. برنامه‌های کاربردی بسیاری در این حوزه وجود دارد. بسیاری از این برنامه‌ها از طریق فرمان‌های فراخوانی می‌شوند و در مواقع لزوم، مانند افتادن فرد، پرستاران را برای کمک آگاه می‌کنند.

stevie‌ ربات پرستار

صاحب امتیاز تصویر: Trinity College Dublin

البته تکیه به این فناوری‌ها نیز همواره امکان‌پذیر نیست. این فناوری‌ها برای افراد دارای مشکل شنوایی مفید نیستند. به خصوص اگر از برنامه‌ای مانند Amazon Echo که تنها از طریق امواج صوتی با کاربر ارتباط برقرار می‌کند استفاده شود. تصور کنید که فردی که روی زمین افتاد نتواند از کلید مخصوص دستگاه پوشیدنی خود برای درخواست کمک استفاده کند. در این صورت چه رخ خواهد داد؟

Stevie بسیاری از این مشکلات را رفع خواهد کرد. او می‌تواند سخن بگوید، متون را روی صفحه‌ی نمایش خود بنویسد ویا احساسات را با کشیدن صورتکی روی صفحه‌ی نمایش نشان دهد. به عبارتی Stevie نوعی راه حل همه فن حریف برای پاسخگویی به کلیه‌ی بیماران است. به این لحاظ باید گفت که Stevie مخاطب خاصی ندارد. Stevie همچنان به بهینه سازی نیاز دارد. طراحان این ربات امیدوارند که نسخه‌‌ی آماده به کاراین ربات تا سال ۲۰۱۹ عرضه شود. به منظور آزمایش کارایی نسخه‌ی آزمایشی Stevie در ایالات متحده، بریتانیا و ایرلند به کار گرفته خواهد شد. امید است که این ربات در بهبود کار پرستاران و سلامت بیماران موثر باشد.


بیشتر بخوانیم

Ironhand: نخستین سامانه رباتیک تقویت کننده عضلات

پیشگامان علم رباتیک و اختراعات آن ها را بشناسید ( بخش نخست)


منبع: robohub

استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *