یادگیری مبانی چاپ سه‌بعدی با دوره‌های آنلاین رایگان

تا به حال مطالب بسیاری در زمینه بکارگیری فناوری چاپ سه‌بعدی درساخت اندام مصنوعی سفارشی برای معلولان منتشر کرده‌ایم. Jimmy Wilson کودک هشت ساله  را معرفی کردیم که به کمک این فناوری به رویای راندن دوچرخه دست یافت یا مادری ژاپنی که به کمک این فناوری لبخند را بر لب‌های فرزندش نشاند. همچنین بسیار دربارۀ بنیاد e-NABLE سخن گفتیم که چگونه بستری متن‌باز را فراهم کرده است تا اشخاص از سراسر جهان با بکارگیری فناوری چاپ سه بعدی به یاری همنوعان معلولشان بشتابند و حتی در آینده‌ای نزدیک رقابت‌های طراحی این اندام مصنوعی را برگزار خواهد کرد.  چند سال پیش فقط می‌توانستیم دربارۀ فواید و نحوۀ عملکرد چاپگرهای سه‌بعدی بشنویم ولی امروزه این چاپگرها روز به روز فراگیرتر می‌شوند. در حال حاضر این چاپگرها در کشور عزیزمان ایران قابل تهیه است و حتی شرکت‌های داخلی نیز به تولید آن می‌پردازند. ولی تنها تهیه این محصول کافی نیست. فواید این فناوری هنگامی خود را نشان می‌دهد که بدانیم چگونه از آن استفاده کنیم.

دوره‌های آموزش چاپ سه‌بعدیبسیاری از مردم شیفتۀ چاپ سه‌بعدی هستند ولی به دو دلیل این علاقه هیچگاه از خواندن مقاله‌های گاه به گاه فراتر نمی‌رود. دلیل نخست اینکه چاپگرهای سه‌بعدی گران هستند و دیگر آنکه بسیاری از افراد از منابع موجود برای یادگیری این فناوری بی‌اطلاعند. حتی در جاهایی که کلاس‌های آموزشی در دسترس است هزینۀ بالا می‌تواند افراد علاقه‌مند را از این امکان محروم کند. بنابراین افزایش دسترسی به دوره‌های آنلاین رایگان که به شما اجازه می‌دهد دربارۀ هرچیزی از دستگاه‌ها تا علوم اعصاب یاد بگیرید هیجان‌انگیز است (مطمئناً، شما با شرکت در یک دورۀ آنلاین جراح مغز نخواهید شد ولی این دوره‌ها راهی عالی برای یادگیری اصول این رشته است).

چندین تارنما وجود دارد که کلاس‌های آنلاین ارائه می‌دهند و تقریباً همۀ آنها شامل دوره‌هایی در ارتباط با چاپ سه‌بعدی هستند. یکی از این تارنماها به نام ALISON  پیشرو در آموزش آنلاین است. ALISON آموزش‌های آنلاین همراه با گواهی‌نامه را در موضوع‌های گوناگون از حقوق تا فتوشاپ ارائه می‌کند و می‌خواهد توانایی‌های افراد را در محل کار بدون پرداخت هزینه افزایش دهد. حال آنها کلاس «شیوۀ بکارگیری چاپگر سه‌بعدی» را معرفی کرده‌اند که به شرکت‌کننده‌ها مبانی چاپ سه‌بعدی را آموزش می‌دهد. شرکت بیان می‌کند :

«این دوره برای افراد حرفه‌ای که در زمینۀ مهندسی، طراحی یا ساخت کار می‌کنند و دوست دارند دربارۀ چاپ سه‌بعدی و کاربردهایش بیشتر یاد بگیرند و یا برای دانشجویانی که دوست دارند دربارۀ چاپگرهای سه‌بعدی و کاربردهای آتی این فناوری هیجان‌انگیز بسیار جالب خواهد بود.»

این کلاس دانشجویان را با فرآیند چاپ سه‌بعدی از آغاز تا پایان آشنا می‌کند که با مروری بر بخشهای گوناگون چاپگر و فیلامنت‌های پلاستیکی گوناگون آغاز می‌شود. این دوره چاپگر سادۀ Printrbot را به عنوان پایه‌ای برای یادگیری تنظیم، کالیبره کردن و راه‌اندازی یک چاپگر سه‌بعدی بکار می‌گیرد و دانشجویان نحوۀ طراحی مدل‌های سه‌بعدی را با نرم‌افزار ۳D Builder می‌آموزند.

دوره‌های آموزش چاپ سه‌بعدیاین دوره توسط Channel 9، یک جامعۀ آنلاین اختصاص داده شده به گفتگو و آموزش دربارۀ نرم‌افزار، ارائه می‌شود. این دورۀ به همۀ افرادی که بالاتر از ۱۶ سال سن دارند پیشنهاد می‌شود و ارزیابی‌هایی نیز انجام می‌شود که قبولی در آنها نیازمند نمرۀ بیش از ۸۰ درصد است. یک ویژگی خوب در مورد کلاس اینست که به شما اجازه می‌دهد با سرعت دلخواه خود پیش بروید و یادگیری مجموعه‌ای متشکل از ۱۰ موضوع را پیش از ارزیابی نهایی به پایان برسانید. انتظار می‌رود تکمیل دوره دو تا سه ساعت طول بکشد. اگر در همۀ ارزیابی‌ها قبول شدید می‌توانید با پرداخت هزینه، دیپلم رسمی دوره را سفارش دهید.

چیزی که در مورد کلاس‌های این چنینی بسیار عالی است نبود هیچگونه ریسک است. تنها باید ثبت نام کنید و پس از شروع دوره می‌توانید تصمیم بگیرید که برای شما مناسب است یا خیر و در صورت مناسب نبودن می‌توانید بدون نگرانی از هدر رفتن هزینه انصراف دهید. همچنین در صورتی که در ارزیابی‌ها قبول نشوید هیچ پولی از دست نرفته است و گرفتن یا نگرفتن دیپلم رسمی فرقی نمی‌کند، به هر حال شما مهارت‌هایی با ارزش را خواهید آموخت که در محل کار برای شما سودمند خواهد بود. و اگر شما از دوره لذت ببرید و در یادگیری آن موفق باشید، چه بسا شما را به سمت شغلی کاملاً متفاوت هدایت کند.

منبع: ۳dprint.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *