نخستین مرور فراتحلیلی بر اسکلت‌های بیرونی استفاده شده برای ضایعات نخاعی

نخستین مرور فراتحلیلی بر اسکلت‌های بیرونی استفاده شده برای ضایعات نخاعی

به تازگی گزارشی تحت عنوان «نخستین فراتحلیل اثربخشی و ایمنی راه رفتن بیماران ضایعات نخاعی به کمک اسکلت بیرونی برقی: مرور نظام‌مند با فراتحلیل» به نگارش آنجلا کِی زیمرمن، ویلیام جی هربر و لری ای میلر در مجلۀ  Medical Devices: Evidence and Research منتشر شده است.

چه‌ کاری انجام شده است؟

مولفین این گزارش، یک فراتحلیل برای اسکلت‌های بیرونی بکار گرفته شده در توانبخشی بیماران ضایعات نخاعی انجام داده‌اند. یک مطالعۀ فراتحلیلی چندین پژوهش کوچکتر را ترکیب می‌کند تا نتایج یک پژوهش بزرگتر را شبیه‌سازی کند. برای مثال اگر یک تألیف پیشنهاد دهد که آب مرطوب نیست، نتایج آن توسط چندین پژوهش دیگر که می‌گویند آب مرطوب است رد می‌شود. در حالت ایده‌آل، یک پژوهش فراتحلیلی خطاها را کاهش داده و تصویری واضح و دقیق دربارۀ موضوع ایجاد می‌کند. البته فراتحلیل‌ها مشکلات خود را نیز دارند. برای مثال اگر یک پیشقدر یا خطا در بیشتر پژوهش‌های استفاده شده در فراتحلیل موجود باشد، به طور مستقیم به نتایج فرا تحلیل نیز منتقل خواهد شد.

این فراتحلیل چگونه انجام شد؟

مولفین خلاصۀ ۱۰۸ مقالۀ منتشر شده را بررسی کردند. از این تعداد، مشخص شد که ۴۸ مقاله با بکارگیری اسکلت‌های بیرونی برای توانخشی بیماران ضایعات نخاعی مرتبط است. نویسندگان متن کامل این ۴۸ مقاله را خریداری کرده و آنها را بر اساس اندازه مطالعه، مدت مطالعه و دستگاه های کمکی حفظ پایداری تقسیم‌بندی کردند. اسکلت‌های بیرونی بالاتنه و پایین‌تنه که تنها بر روی تردمیل بکار گرفته شده بودند از این مطالعه خارج شدند. همچنین تنها مقاله‌های منتشر شده به زبان انگلیسی در این فراتحلیل استفاده شدند (که با این کار قطعاً اسکلت بیرونی HAL از CYBERDYNE و Hank از Gogoa در نتایج این پژوهش بی‌تأثیر بوده‌اند). در نهایت اسکلت‌های بیرونی ترکیبی که نیازمند انقباض عمدی پایین‌تنه هستند و اسکلت‌های بیرونی که نیازمند استفاده از واکر هستند نیز از این مطالعه خارج شدند. اسکلت بیرونی ترکیبی به احتمال زیاد به پژوهش‌هایی اشاره دارد که در آنها ربات‌های پوشیدنی همراه با تحریک الکتریکی کاربردی (FES) ستون فقرات بکار گرفته شده‌اند. اسکلت‌های بیرونی نیازمند واکر نیز بسیار مبهم و دو پهلو هستند چرا که بخش عمده‌ای از اسکلت‌های بیرونی توانبخشی (Hal, Ekso GT, ReWalk, Indego و غیره) می‌توانند با واکر نیز استفاده شوند.

در پایان لیست مقاله‌های مورد استفاده برای این فراتحلیل به ۱۴ پژوهش با مجموع ۱۱۱ بیمار محدود شد. ۸ پژوهش از اسکلت بیرونی ReWalk، سه پژوهش از اسکلت بیرونی Ekso GT، دو پژوهش از اسکلت بیرونی Indego و یک پژوهش از اسکلت بیرونی نامعلوم استفاده کرده بودند.

نتایج این فراتحلیل چه بود؟

نتیجۀ اصلی این مطالعه این بود که استفاده از اسکلت‌های بیرونی برای توابخشی بیماران ضایعات نخاعی بی‌خطر است. در تمام این ۱۴ پژوهش تنها سه مورد سقوط گزارش شده بود و در هر سه مورد از تجهیزات منسوخ شده که دیگر به کار گرفته نمی‌شوند استفاده شده بود.

این نتیجه شاید کشف بزرگی به نظر نرسد، ولی در واقع برای پیشبرد بکارگیری اسکلت‌های بیرونی توانبخشی بسیار مهم است. در اینجا یک مشکل را برای نمونه مطرح می‌کنیم: رسانه‌های اجتماعی در حال پرشدن از فیلم‌هایی از بیمارانی است که برای نخستین بار اسکلت‌ بیرونی را آزمایش می‌کنند. با این حال، اکثر کاربرانی که اسکلت بیرونی را می‌پوشند در جلسۀ اول حتی یک قدم هم برنمی‌دارند. بنابراین اینترنت از فیلم‌هایی پرشده است که افراد را در حالی نشان می‌دهد که تلو تلو می‌خورند، به اطراف متمایل می‌شوند و هنگام سقوط در میان هوا و زمین گرفته می‌شوند. این پژوهش فراتحلیلی همچون دوربینی است که چندین بیمار در چندین بیمارستان را در طول دورۀ برنامۀ توانبخشی آنها دنبال می‌کند و نشان می‌دهد که استفاده از اسکلت بیرونی بی‌خطر است.

علاوه بر این، رسانه‌های ایالات متحده برای انتشار پژوهش‌های تأیید نشده بسیار مستعد شده است به خصوص اگر این پژوهش‌ها ادعاهایی دیوانه‌وار و متناقض با عقل سلیم داشته باشند. برای مثال تنها چند هفتۀ پیش یک مطالعه که ادعا می‌کرد بغل کردن سگ‌ها باعث ایجاد استرس و ناراحتی در آنها می‌شود تمام شبکه‌های خبری را فرا گرفت. در حالی که مشخص شد این پژوهش تأیید نشده است و تنها منبع این مطالعه ۲۰۰ عکس گوگلی از سگ‌هایی که مستقیماً به دوربین نگاه می‌کردند بوده است. پژوهش‌های فراتحلیلی می‌توانند سر و صدا را کم کرده و تصویری نامتناقض از اسکلت‌های بیرونی برای مردم ایجاد کنند.

همکاری با یکدیگر

یک نکتۀ ویژه این است که این پژوهش میان شرکت‌ها و اسکلت‌های بیرونی مختلف و همچنین ملیت‌های گوناگون تفاوت قائل نشده است. در حال حاضر، تولیدکنندگان اسکلت‌های بیرونی بر شهرت یکدیگر اثر می‌گذارند. با اینکه این دستگاه‌های توانبخشی توسط شرکت‌های رقیب تولید شده‌اند برای نتیجه‌گیری مثبت این مطالعه همۀ آنها باید ثابت می‌کردند که استفاده از آنها بی‌خطر است. این تأثیر متقابل در آینده نیز وجود خواهد داشت. پیشرفت‌ها و موفقیت‌های یک شرکت بر رقبای آن نیز تأثیر مثبت خواهد گذاشت. در مقابل، ایجاد فاجعه توسط یک شرکت، شهرت همه را از بین خواهد برد.

منبع: exoskeletonreport

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *