Amazon و همایش re:MARS و مرزهای رباتیک و هوش مصنوعی

همایش Amazon‌ با میزبانی ریاست آن CEO Jeff Bezos برای معرفی هوش مصنوعی و ربات‌های به کارگرفته شده در شرکت Amazon از ۳ تا ۷ ژوئن برپا شد. در این همایش با نام re:MARS افزون بر نمایش پیشرفت‌های رباتیک،‌ به کمبودهای ربات‌های نیز پرداخته شد. رفع این کمبودها پیش از همه ‌گیر شدن ربات‌ها لازم است. در قسمت عمومی همایش ربات‌های بسیاری وجود داشت. برای مرور آن‌چه در این قسمت ارائه شده است با مجله‌ی فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی همراه باشید.

نخستین نشان از ورود به دنیای Amazon با دیدن این ربات در هتل محل اقامت خودنمایی می‌کند.

دومین ردپای شرکت Amazon مربوط به محفظه‌ی Blue Origin است که در ورودی نمایشگاه برای دیدار عموم باز بود.

Blue Origin شرکتی است که  Jeff Bezos برای سفرهای فضایی تاسیس کرده است. این یک محفظه برای سفر به خارج از جو زمین است. شرکت سازنده‌ی این محفظه پیش از این ویدیوهایی برای نمایش آن منتشر کرده است.

نمایشگاه re:MARS

در این قسمت نمایشگاه تعداد بسیاری از دانشگاه‌ها ربات‌های باربر یا بازوهای رباتیک را به نمایش گذاشتند. بسیاری از این ربات‌ها مانند ربات UNLV برای کار در انبارها مناسب هستند.

بازوی رباتیک تیم UNLV نیز برای بلند کردن اشیا به نمایش گذاشته شده بود. برداشتن و جابه‌جایی اشیا توسط یک ربات از آن‌چه به نظر می‌رسد دشوارتر است. به عنوان مثال ربات باید تعادل و وزن خود را تنظیم کند تا وزن اضافی شیئ مشکل در بلند کردن آن ایجاد نکند.

طبق گفته‌ی یکی از اساتید UC Berkeley به نام Ken Goldberg بلند کردن اشیا توسط ربات‌ها همچنان پژوهشی باز است. ربات‌های برای در دست گرفتن اشیای لیز یا کوچک مانند گیره‌ی کاغذ نیاز به بهبود دارند. این گفته خود روشن کننده‌ی علت حضور ۳۰۰ هزار کارگر در انبارهای شرکت Amazon است.

دستکشی برای هدایت ربات ها از راه دور

این دستکش توسط HaptX و Shadow Robot ساخته شده است. مدیر عامل Amazon حس هدایت از راه دور ربات به کمک این دستکش را بسیار طبیعی توصیف کرد.


این دستکش حس لامسه را نیز منتقل می‌کند. در صورتیکه انگشت‌های ربات را لمس کنید، فردی که دستکش را پوشیدن نیز این حرکت را احساس خواهد کرد.
ربات های عجیب نمایشگاه

در نمایشگاه چندین ربات غیرمعمول نیز معرفی شده بود. یکی از این ربات‌ها یک پای مصنوعی است که برای نمایش کارکرد آن از تردمیل استفاده شده است. این پای مصنوعی بخشی از یک پژوهش متن باز است که توسط دانشگاه میشیگان و Center for Bionic Medicine ارائه شده است.

این ربات عنکبوت مانند نیز یکی از ربات‌های عجیب نمایشگاه است.


این ربات یک iPad متحرک است. این ربات به Alexa دسترسی دارد و امکان برقراری تماس‌های صوتی-تصویری در حین حرکت را ممکن می‌سازد.

ربات های بخش انبارداری Amazon

ربات‌های انبارداری Amazon به طور خاص در همه‌ جا حضور داشتند. این ربات‌ها دست یا پا ندارند و برای حمل اشیا از داخل قفسه‌های انبارداری به قسمت بسته‌بندی و ارسال استفاده می‌شوند.

ربات های انبار داری Amazon در نمایشگاه re:MARSشرکت Amazon با خرید Kiva در سال ۲۰۱۲ وارد عرصه‌ی ربات‌های انبارداری شد. این شرکت به طور منظم ربات‌هایی ابداع می‌کند که توانایی حمل اشیا سنگین‌تر را دارند. ربات‌های انبارداری امکان چیدن تعداد زیادی از محصولات را در قفسه‌های بلند فراهم می‌کنند.

ربات های انبار داری Amazon در نمایشگاه re:MARSجدیدترین ربات این شرکت با استفاده از فناوری Canvas قادر به جهت‌یابی به صورت خودکار خواهد بود. این ربات قادر به حرکت در فضای بیرون انبار نیز خواهد بود. ربات‌های کنونی تنها در فضای داخل انبار و در مسیرهای تعیین شده حرکت می‌کنند.

ربات های انبار داری Amazon در نمایشگاه re:MARS

یکی دیگر از ربات‌های پست‌چی Amazon ربات Scout است که برای حمل و انتقال بسته‌ها به خانه‌ها ساخته شده است.

ربات پستچی شرکت Amazon

پوشیدن این ژاکت‌ها برای کارگران بخش انبارداری Amazon اجباری است. این ژاکت‌ها توسط ربات‌ها تشخیص داده می‌شوند. ربات با تشخیص ژاکت فاصله‌ای ایمن را از انسان‌ها حفظ می‌کند.

لباسهای کارگران انبارداری Amazon

لباسهای بخش انبارداری Amazon برای دیده شدن توسط رباتها

در صدر ربات‌های پستچی شرکت، پهپاد آمازون است که بسته‌های پستی را از راه هوایی منتقل می‌کند. این پهپادها کاملا خودکار حرکت می‌کنند و در صورت تشخیص انسان‌ها، حیوانات یا اشیا در محل تا خالی شدن محل از هرگونه مانع فرود نخواهند آمد. زمان ارائه‌ی این فناوری مشخص نشده است.

خدمات اینترنی Amazon‌و Amazon Cloud

Amazon Cloud کلیه‌ی سامانه‌های رباتیک و هوش مصنوعی شرکت را از پشتیبانی می‌کند. شرکت به عموم برای استفاده از خدمات یادگیری ماشین این سامانه آموزش می‌دهد.

مسابقه ماشین های هوشمند در نمایشگاه re:MARS شرکت Amazonاین خدمات به نام DeepRacer شناخته می‌شود. طی دوره های آموزشی افراد با طرز کار ماشین‌هایی در مقیاس یک هجدهم مقیاس واقعی آشنا می‌شوند. مسابقاتی نیز برای این ماشین‌ها در نظر گرفته شده است. برخی از ماشین‌ها در قیاس با دیگران عملکرد بهتری داشتند و کمتر از مسیر منحرف می‌شدند.

نمونه ای از مشکلات حل نشده ربات ها

ربات Cruzr ساخت Ubtech در هتل‌ها برای گرفتن سفارش استفاده می‌شود. این ربات دستان توانمندی ندارد و توانایی حمل سفارش‌ها را ندارد. همچنین دست دادن با این ربات به دستان حساس آن آسیب می‌رساند!!!

ماشین الکتریکی و خودران Rivian

شرکت Amazon‌ با سرمایه‌گذاری ۷۰۰ میلیون دلاری روی Rivian وارد عرصه‌ی خودروهای خودران شد. کلیه‌ی امکانات این ماشین با Alexa قابل کنترل است. این ماشین در سال ۲۰۲۱ برای عرضه آماده خواهد بود.

ماشین خودران Rivian که با فناوری Amazon Alexa کنترل می شود

امکانات کوچکی مانند چراغ قوه در داخل بدنه‌ی ماشین تعبیه شده است.

ماشین خودران Rivian که با فناوری Amazon Alexa کنترل می شود

به علت نبود موتور، قسمت جلوی ماشین مانند صندوق قابل استفاده است.

ماشین خودران Rivian که با فناوری Amazon Alexa کنترل می شود

این دوچرخه الکتریکی که به Alexa متصل می شود توسط Cybic ساخته شده است

دوچرخه ادغام شده با Amazon Alexa

خانه هوشمند Amazon

وسایل خانه هوشمند Amazon

بسیاری از محصولات نمایشگاه برای خانه‌های هوشمند ساخته شده است. از این جمله پریز هوشمند یا smart plug را می‌توان نام برد.

وسایل خانه هوشمند Amazon

در صورتیکه کتری هوشمند خود را به این پریز وصل کنید امکان روشن و خاموش کردن آن با فرمان‌های صوتی وجود دارد.

وسایل خانه هوشمند Amazon

این ماکروفر نیز با اتصال به Alexa کار می‌کند. با فرمان صوتی می‌توان یک مرغ یخ زده را یخ‌زدایی کرد یا غذا را پخت.

ربات Alexa Roomba نیز یک جاروبرقی خودکاراست. مدل i7 توانایی خالی کردن کیسه‌ی خود را نیز دارد.

وسایل خانه هوشمند Amazon

ربات Alexa iRobot Braava Mop برای شستن کف استفاده می‌شود. با فرمان صوتی می‌توان دستور تمیز کردن قسمت خاصی از کف را نیز داد.

وسایل خانه هوشمند Amazonاین دری است که قفل آن به کمک Alexa کنترل می‌شود.

وسایل خانه هوشمند Amazon

این آینه‌ی هوشمند شرکت Intel است که با تحلیل تصویر شما و تشخیص خلق و خوی شما در لحظه، موسیقی مناسب را پخش می‌کند.

اسکلت بیرونی Furrion Exo-Bionics Mech

راننده‌ی این توده‌ی فلز در زمان هدایت آن، به سمت یک مانع بتنی حرکت کرد. برخورد به این مانع سبب سقوط Mech شد … راننده آسیب ندید.


بیشتر بخوانیم:

تازه های دنیای رباتیک (بخش نخست)

نمایشگاه رباتیک Automate/ProMat 2019 : چند راهکار برای توسعه دهندگان رباتیک (بخش نخست)

فراگیر شدن بازوهای رباتیک در بخش های غیر صنعتی و شش نوع ربات غیر صنعتی


منبع: businessinsider

«استفاده و بازنشر مطالب تنها با ذکر لینک منبع و نام (مجله فناوری‌های توان‌افزا و پوشیدنی) مجاز است»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *