پادکست: رباتیک پوشیدنی الهام گرفته از طبیعت در موسسۀ Wyss

Disruptive-620x264

چندین قسمت از مجموعه‌ پادکست‌های Disruptive از موسسۀ  Wyss دانشگاه هاروارد دربارۀ مهندسی الهام گرفته شده از طبیعت با تمرکز بر رباتیک پوشیدنی منتشر شده است. این پادکست را Conor Walsh، استادیار مهندسی مکانیک و مهندسی پزشکی دانشکدۀ مهندسی و علوم کاربردی دانشگاه هاروارد هدایت می‌کند. Conor که مدرک دکتری خود در مهندسی مکانیک را سال ۲۰۱۰ از موسسۀ فناوری ماساچوست دریافت کرده، موسس آزمایشگاه طراحی زیستی هاروارد و یکی از اعضای هیئت علمی موسسه Wyss است.

پادکست را بر روی Sound Cloud بشنوید

این پادکست به هفت بخش تقسیم می‌شود:

بخش نخست پادکست به معرفی دکتر Conor Walsh، انگیزۀ پژوهشی او و نحوۀ شروع کار او روی اسکلت‌های بیرونی در آزمایشگاه Open Media Lab زیر نظر Hugh Herr می‌پردازد.

در بخش دوم، دکتر Walsh منطق و فرصت منحصربفرد ادغام پژوهش‌های رباتیک منعطف و رباتیک پوشیدنی را توضیح می‌دهد. دکتر Walsh می‌خواهد به جای اسکلت‌های بیرونی سخت قدیمی، یک وسیلۀ کمکی بسیار سبک و منعطف بسازد که مقدار کمی نیرو در جای مناسب و در زمان مناسب تولید کند.

در بخش سوم، پادکست روی لباس بیرونی موسسۀ Wyss که در راستای پروژۀ DARPA Web Project ساخته شده متمرکز است. اگر با پروژۀ لباس بیرونی Wyss آشنا نیستید یا نیاز به یادآوری دارید، فیلم زیر را ببینید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید از تارنمای آزمایشگاه Soft Exosuit Biodesign Lab بازدید کنید.

گونه‌ها و نسخه‌های گوناگون این لباس بیرونی منعطف در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به دست DARPA و آزمایشگاه پژوهشی ارتش ایالات متحده آزمایش شده است که دستاوردی بزرگ است زیرا نخستین دستگاه اسکلت بیرونی است که به جای رد شدن مستقیم، دو سال پیاپی به آزمایش‌ها بازگشت. گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال ۲۰۱۵ یک لباس بیرونی منفرد Wyss از مراحل آزمایشی عبور کرد. این لباس نتایجی امیدوار کننده روی زمین‌های مسطح نشان داد ولی هنوز نیازمند بهینه‌سازی برای کار روی مسیر‌های ناهموار و شیب‌دار و همچنین افزایش دوام دستگاه است.

در بخش چهارم، دکتر Walsh به حسگرهای منعطف می‌پردازد. ویژگی کلیدی لباس بیرونی Wyss تولید سطوح پایینی از تحریک‌ها در یک زمان دقیقاً کنترل‌ شده است. این لباس بیرونی به کیفیت حسگرهای منعطف وابسته است در غیر اینصورت زمان‌بندی از دست خواهد رفت و دستگاه پوشیدنی قادر به فراهم کردن هیچ مزیتی برای کاربر نخواهد بود.

در بخش پنجم، دکتر Walsh ویژگی‌های دستکش رباتیک منعطف Wyss را مطرح می‌کند. این پادکست جزئیات بسیاری را دربارۀ پروژۀ دستکش، مشتمل بر اهمیت ظاهر فیزیکی و زیبایی آن برای کاربران آزمایشی مطرح می‌کند.

در بخش ششم، پادکست Disruptive دربارۀ برتری‌های موسسۀ Wyss بحث می‌کند. اعضای موسسه همیشه به دنبال راه‌هایی برای گسترش دامنۀ پژوهش‌های فناورانۀ خود هستند تا به یک پروژۀ دانشگاهی فراموش‌ شده تبدیل نشوند. موسسۀ Wyss به طور فعال دربارۀ تجاری‌سازی پژوهش‌هایش فکر می‌کند ولی به پروژه‌های متن‌باز مانند جعبه‎ابزار رباتیک منعطف (Soft Robotics Toolkit) نیز علاقه دارد.

در بخش هفتم و پایانی، دکتر Walsh آنچه که در بیست سال آینده رخ خواهد داد را پیش‌بینی می‌کند. در چند سال گذشته نرم‌افزار پیشرفت‎‎هایی داشته است و دکتر Walsh پیش‌بینی می‌کند که سخت‌افزار در این زمینه به نرم‎افزار خواهد رسید. رباتیک ورود به زندگی روزانۀ ما را آغاز خواهد کرد هرچند به احتمال زیاد بیشتر مصرف کنندگان آنها را با وجود تمام قطعاتی مانند موتورها، حسگرها و کنترل‌کننده‌ها به عنوان ربات نخواهند شناخت.

لیست کامل پادکست‌های Disruptive Wyss شامل عناوینی همچون رباتیک ازدحامی و مواد الهام‌گرفته از طبیعت را می‌توانید روی تارنمای موسسۀ Wyss بیابید.

منبع: exoskeletonreport.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *